Достапни линкови

logo-print

Во Авганистан утре претседателски избори


Авганистанците се подготвуваат да излезат на гласање за избор на претседател со што треба да се одбележи првиот демократски трансфер на власта во историјата на земјата.

Во пресрет на гласањето, имаше повеќе насилства. Во источната провинција Кост беше убиена германска фоторепортерка Ања Нидрингхаус, а повредена беше канадската репортерка Кети Ганон.

Претседателот во заминување Хамид Карзаи го осуди нападот врз новинарите и нареди истрага.

Гласачите ќе избираат замена за Карзаи, кој ја предводеше земјата од крајот на 2001 година, по соборувањето на талибанскиот реѓим од слите предводени од САД.
XS
SM
MD
LG