Достапни линкови

logo-print

Притворени демонстранти во Казахстан


Притворањето на демонстранти во Казахстан

Притворањето на демонстранти во Казахстан

Казахстанската полиција притворила некои од демонстрантите на протестите во Алмати против девалвација на националната валута. Новинската агенција Интерфакс јави дека околу 50 демонстранти се собрале на главниот плоштад поради одлуката на Владата да ја девалвира својата валута наспроти доларот. Демонстрантите откако го пробиле полицискиот кордон се упатиле кон градското собрание, каде некои од нив биле уапсени. Се уште не се знае колку од демонстрантите биле уапсени.
XS
SM
MD
LG