Достапни линкови

logo-print

Бан Ки Мун апелира на итна хуманитарна помош за сиријците


Генералниот секретар на Обединетите Нации Бан Ки Мун денеска се изјасни против воена акција во Сирија, предупредувајки дека тоа може да предизвика ширење на насилствата во земјата, која страда од хуманитарна катастрофа од невидени размери во поновата историја. Зборувајки на хуманитарниот состанок на маркгините на самитот на Г 20 во Санкт Петерсбург, чиј домеќин беше Велика Британија, Бан Ки Мун ги повика светските лидери да ги остават настрана разликите за сиријскиот конфликт и да се концентрираат на акција за помош на населението.
XS
SM
MD
LG