Достапни линкови

logo-print

Косово бара УНМИК да си замине


Приштина

Приштина

Министерството за надворешни работи на Косово побара од мисијата на Обединетите наци УНМИК да се повлече од земјата со образложение дека нејзиното присуство го подрива процесот на признавање на независноста на Косово, соопшти денеска приштинскиот весник „Трибуна“. Според министерот за надворешни работи Енвер Хоџај, УНМИК имала важна улога во процесот на изградба на институциите во Косово, но нејзиниот мандат е исполнет. „По примената на планот на Марти Ахтисаари, откако над 100 земји ја признаа независноста на Косово, откако земјата се вклучи во многу меѓународни механизми, постигна спогодба со Србија и почна преговори со ЕУ за Спогодбата за стабилизација и асоцијација, нема причини УНМИК да биде во Косово, ниту резолуцијата 1244 на Советот за безбедност да остане оперативна и функционална“ рече Хоџај.
XS
SM
MD
LG