Достапни линкови

logo-print

Комисијата лустрирала покоен писател


Комисијата за лустрација денеска расправала за еден од најпознатите македонски писатели и член на МАНУ, јавуваат македонските медиуми. Опозициските членови на Комисијата коментираат дека со отворање на досиеа на покојни писатели се става под знак прашалник улогата на самото тело. Портпаролот на комисијата изјавил дека не е битно дали лустрираните се починати или не. Медиумите известуваат дека лустраторите прогласиле за кодоши уште 14 лица – сите наредбодаватели.
XS
SM
MD
LG