Достапни линкови

logo-print

Во Хрватска градоначалниците на големите градови ќе се бираат во вториот круг


Кандидатите на владеачката хрватска коалиција на левиот центар предводени од Социјал демократската партија влегоа во вториот круг од изборите за градоначалник во четири најголеми градови во Хрватска ,но коалицијата оствари лош резултат во Загреб. Ова го покажуваат прелиминарните резултати што синоќа ги објави Државната изборна комисија врз основа на 80 проценти обработени избирачки места. Кандидатите на владеачката колиција за две недели ќе се најдат во вториот круг избори за градоначалник во Загреб,Сплит, Риека и Осиек.
XS
SM
MD
LG