Достапни линкови

logo-print

Путин за зачувување на рускиот национален идентитет


Владимир Путин

Владимир Путин

Владимир Путин во денешното редовно годишно претседателско обраќање до нацијата предупреди против мешањето во руските внатрешни работи. Тој во парламентот изјави дека русите кои примаат пари од странство би требало да бидат исклучени од политиката. Путин исто така зборуваше и за потребата од зачувување на рускиот национален идентитет. Тој прецизира дека властите нема да дозволат етнички енклави со нивни закони во Русија и најави заострување на имиграциските закони. Тоа е негов прв говор откако во мај годинава по трет пат ја презеде функцијата шеф на руската држава. Претходно Путин четири години беше премиер.
XS
SM
MD
LG