Достапни линкови

logo-print

Северна Кореја не се откажува од најавите за лансирање ракета


Северна Кореја денеска ја информираше соседна Јапонија дека во теков на месецот ќе тестира ракета со долг дострел. По објавата на плановите Јужна Кореја и САД побараа од Пјонгјанг да се откаже од тестовите. Јапонската војска доби наредби даја собори секоја ракета која ќе навлезе во нејзиниот воздушен простор. Кина изрази загриженост поради најавите на Северна Кореја.Најавите се случуваат пред претседателските избори во Јужна Кореа, закажани на 19 декември. Обединетите нации имаат усвоено резолуција со која и се забранува на Северна Кореа да лансира ракети.
XS
SM
MD
LG