Достапни линкови

logo-print

Сириските бунтовници презеле воена база во Дамаск


Сириските бунтовници

Сириските бунтовници

Бунтовниците во Сирија тврдат дека ја презеле контролата врз една воена база на периферијата на Дамаск. Две единици на исламистичките бунтовнички групи Ансар ал Ислам и Јунд Алах соопштија дека по четири дена борби успеале да ја освојат базата.
Во меѓувреме министрите за надворешни работи на ЕУ соопштија дека новата сириска опозиција е легитимен претставник на народот.
XS
SM
MD
LG