Достапни линкови

logo-print

Италија ќе воведува построги казни за корупција


Премиерот Марио Монти

Премиерот Марио Монти

Италијанскиот сенат синоќа во прво читање го усвои ригорозниот закон за борба со корипција, Со новиот закон се предвидува построги казни, за проневера на пари на пример се предвидува казна од 6 до 12 години затвор, додека осудените за корупција ќе одлежат казна затвор од 4 до 8 години. Законот сега треба да помине и во Горниот дом на парламентот во првата половина на ноември. Шефот на владата Марио Монти изрази задовослтво за усвојувањето на законот и изјави дека антикорупциските мерки ќе влијаат позитивно на деблокадата на растот. Претходно Италија беше потресена од неколкуте корупциски скандали кои ги полнеа весниците од претставници и на левицата и на десницата во земјата.
XS
SM
MD
LG