Достапни линкови

logo-print

Нападнат американскиот конзулат во Бенгази


Вооружени напаѓачи упаднале во конзулат на Соединетите американски држави во либијскиот град Бенгази и ја запалиле зградата, јавуваат медиумите. Во инцидентот загинал еден американски државјанин. Има информации за тешки судири меѓу безбедносните сили и напаѓачите пред зградата на конзулатот. Американски државни претставници потврдија дека имало инцидент. Нападот се случи по протестите пред американската амбасада во Египет, поради филм кој наводно бил навредливза пророкот Мухамед.
XS
SM
MD
LG