Достапни линкови

logo-print

Нова алатка на Фејсбук ќе овозможи корисниците да донираат органи


Основачот на Фејсбук, Марк Цукерберг најави нова алатка на популарната социјална мрежа која ќе им овозможи на луѓето да се регистрираат како донатори на органи. Цукерберг изјави дека новата алатка е едноставна за користење: Корисниците одат на нивниот времеплов,кликаат "Здравје и убавина", и ја избираат новата опција, "Изберете дарители на органи“. Со речиси еден милион корисници, донацијата на органи на Facebook регистарот може да ја подобри трансплантацијата на органи, каде што побарувачката е многу поголема од понудата.
XS
SM
MD
LG