Достапни линкови

logo-print

Попоски на состанокот на Советот на НАТО во Брисел


Министерот за надворешни работи Никола Попоски

Министерот за надворешни работи Никола Попоски

Министерот за надворешни работи Никола Попоски утре ќе учествува на состанокот на Советот на НАТО во Брисел посветен на мисијата ИСАФ. МНР соопшти дека на средбата се очекува да бидат разменети мислења за улогата на НАТО во последната фаза од транзицијата и пост-транзиција во Авганистан, особено во контекст на новиот Стратешки план на Алијансата за Авганистан и активностите по завршувањето на мисијата ИСАФ.
Исто така, ќе биде разгледана имплементацијата на активностите во рамките на „трајното партнерство“ со Авганистан, како и други прашања кои ќе бидат предмет на дискусија на претстојниот Самит на Алијансата во Чикаго.
XS
SM
MD
LG