Достапни линкови

logo-print

Карзаи речиси подготвен за потпишување на стратешко партнерство со САД


Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи

Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи

Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи изјави денеска дека тој е речиси подготвен да го потпише договорот за стратешко партнерство со САД. Но според него, провизиите за американските бази во земјата не се дел од договорот, кој се надева дека ќе биде потпишан на самитот на НАТО во Чикаго во мај.
Останува да се реши прашањето со ноќните патроли, кои Карзаи побара да бидат прекинати за да се потпише договорот.
XS
SM
MD
LG