Достапни линкови

logo-print

Ал Каеда одговорна за нападите во Ирак


Ал Каеда ја презеде одговорноста за серијата напади во кои вчера во неколку ирачки градови загинале најмалку 60 луѓе, а 255 биле повредени. Огранокот на Ал Каеда кој себе си се нарекува Исламска држава Ирак соопшти дека нападите врз безбедносните сили биле одмазда за, како што се наведува, кампањите на тортура и на елиминација на сунитите во ирачките затвори. Обединетите нации и Соединетите држави го осудија вчерашното насилство.
XS
SM
MD
LG