Достапни линкови

logo-print

Германија со предупредување до Иран за испораката на нафта


Германскиот министер за надворешни работи Гвидо Вестервеле

Германскиот министер за надворешни работи Гвидо Вестервеле

Германија го повика Иран на воздржаност поради ескалацијата на тензиите за неговата контровезната нуклеарна програма и заканите дека ќе прекине со извоз на нафта во Европа.
Германскиот министер за надворешни работи Гвидо Вестервеле изјави дека ЕУ нема да му дозволи на Иран да ја притисне во ќош со намалувањето на испорката на нафта, која е веќе платена од европските фирми.
Според Вестервеле Унијата ќе пронајде начин како да го компензира недостигот на нафта
XS
SM
MD
LG