Достапни линкови

logo-print

Унгарски пратеници протестираа пред Парламентот


Унгарската полиција денеска ги растера демонстрантите од пред парламентот, меѓу кои и поранешниот премиер Ференц Ѓурчани, кои се обидуваа да ги спречат пратениците да влезат на седница. Имено, Ѓурчани им се приклучи на пратениците од зелената левичарска партија, кои направија обрач пред парламентот во Будимпешта, со цел да го спречат денешното гласање за Законот, кој, според опозицијата, е на штета на демократијата.
XS
SM
MD
LG