Достапни линкови

logo-print

Клинтон изрази загриженост за религизоните ограничувања во Таџикистан


Американскиот државен секретар Хилари Клинтон денеска изрази загриженoст за рестрикциите за религиската слобода во Таџикистан. Таа по средбата со министерот за надворешни работи во Душанбе изјави дека не се согласува со ограничувањата на религиската слобода затоа што тоа може да доведе до раст на екстремизмот. Клинтон истакна дека треба да се избегнат чекорите кои можат да доведат до зголемување на екстремизмот во една земја.
XS
SM
MD
LG