Достапни линкови

logo-print

Сириските власти ги обвинуваат САД за поддршка на бунтовниците


Антивладини протести во Сирија

Антивладини протести во Сирија

Сирија денеска ги обвини Соединетите Држави за поттикнување на насилство врз безбедносните сили и дека се меша во внатрешните работи на земјата. Во соопштението на сириското министерво за надворешни работи е наведено дека забелешките на американските власти се доволен доказ дека тие ги охрабруваат вооружените групи да вршат напади врз сириската армија. Ваквото соопштение следува откако подржувачите на претседателот Башар ал Асад фрлале камења и домати врз американскиот амбасадор во Дамаск Роберт Форд кој бил во посета на опозициски лидер.
XS
SM
MD
LG