Достапни линкови

logo-print

Турција ќе ги продолжи операциите против ПКК во Ирак


Турска патрола во близина на границата со Ирак

Турска патрола во близина на границата со Ирак

Турската Влада ќе испрати во Парламентот нацрт-резолуција за продолжување за една година, на рокот на надлежностите на Кабинетот за организирање прекугранична операција против бунтовници од Курдската работничка партија (ПКК) во Северен Ирак, изјави вицепремиерот и портпарол на Владата Булент Аранч.
Турција од август презеде воздушни напади врз бази на курдските бунтовници во Северен Ирак и се заканува дека ќе организира копнена прекугранична операција.
XS
SM
MD
LG