Достапни линкови

logo-print

Новиот јапонски министер си поднесе оставка поради изјава


 Јапонскиот премиер Јошихико Нода

Јапонскиот премиер Јошихико Нода

Новиот јапонски министер за економија Јошиo Хациро денеска поднесе оставка поради негодувањата во јавноста за неговата изјава дека деловите околу оштетената нуклеарна централа Фукушима потсеќа на „мртов град“, јавуваат јапонските медиуми. Пред една недела премиерот Јошихико Нода го назначи Хациро за нов министер за економија. По критиките од опозицијата за изјавата на Харицио на прес конференција за Фукушима, премирот побарал од него да се извини. Според јапоснките медиуми ова е удар за новиот премиер Нода кој неодамна дојде на фунцијата како замена за дотогашниот Наото Кан чија работа беше оспорувана поради начинот на кој се справил со последиците од земјотресот и цунамито кои на 11 март ја погодија Јапонија.
XS
SM
MD
LG