Достапни линкови

logo-print

Во Азербејџан остранета статуата на Хосни Мубарак


Статуата на Мубарак во Азербејџан

Статуата на Мубарак во Азербејџан

Властите во Азербејџан ја тргнале статуата на соборениот египетски претседател Хосни Мубарак. Статуата на Мубарак како седи на стол беше поставена пред три пирамиди во еден парк во близина на главниот град на Азербејџан. Името на паркот кој се вика „Парк на азербејџанко-египетското пријателство“, не е сменето. Статута на Мубарак беше поставена во 2007-та. Опозицијата и младите бараа статуата да се тргне ,уште по симнувањето на Мубарак од власт, во февруари.
XS
SM
MD
LG