Достапни линкови

logo-print

Германија се бори со епидемијата од новата бактерија


Министерот за здравство на Германија соопшти дека се обидуваат да се справат со појават нa бактеријата ешерихија коли, од којa досега починаа 18 луѓе. Тој при посетата на една болница во Хамбург, изјави дека се борат да обезбедат доволно кревети и медицинска нега за пациенти погодени од епидемијата. Министерот изјави дека болниците ќе направат се што е потребно за да им помогнат на пациентите. Германските истражувачи не се во можност да посочат кој е точниот причинител на епидемија.
XS
SM
MD
LG