Достапни линкови

logo-print

Стејт департментот бара независна истрага за смртта на активистка во Иран


Зградата на американскиот Стејт Департмент

Зградата на американскиот Стејт Департмент

Американскиот Стејт департмент реагираше за смртта на иранска активистка која починала за време на погребот на нејзинито татко, тврдејки дека станува збор за последица од постапки на иранските власти кои се за осуда. Халех Сахаби почина на 54 годишна возраст за време на погребот на нејзиниот тартко. Иранските власти јавија дека жената доживеала срцев удар. Од Стејт департментот пак, тврдат дека станува збор за убиство и бараат независна истрага за случајот.
XS
SM
MD
LG