Достапни линкови

logo-print

Обама на комеморација на жртвите во Тусон


Американскиот претседател Барак Обама ќе присуствува на денешната комеморативна церемонија во Тусон, Аризона за жртите на саботниот напад во кој шест лица беа убиени, а триенаесет други ранети, меѓу нив и конгресменката Габриел Гифордс. Докторите соопштија дека 40 годишната Гифордс почнала самостојно да дише, но оти и натаму била во критична состојба. Осомничениот за пукањето, 22 годишниот Џаред Лохнер вчера беше обвинет за пет кривична дела, меѓу нив и за атентат врз демократката Гифордс.
XS
SM
MD
LG