Достапни линкови

Локалните узбекистански лидери виновни за немирите во Киргистан


Урната куќа по немирите во Ош

Урната куќа по немирите во Ош

Комисијата која ги истражуваше причините за судирите меѓу етничките Киргистанци и Узбекистанци денеска ги обвини лидерите на локалната узбекистанска заедница, како и роднините на поранешниот претседател Курманбек Бакиев за потикнување на немирите.
Комисијата соопшти дека за евентуална вмешаност на странски сили е потребна дополнителна истрага во која би биле вклучени тајните служби на Киргистан, Русија, Таџакистан и Узбекистан.
Според комисијата и локалните власти се виновни бидејќи не ги послушале предупредувањата од безбедносните сили за можната појава на насилство.
Во етничките судири меѓу граѓаните на Ош и регионот Џалал-Абад во јужен Киргистан во јуни во минатата година загинаа 400 луѓе, а околу 2000 беа повредени.
XS
SM
MD
LG