Достапни линкови

logo-print

Кина сопствената награда за мир ќе ја додели ден пред Нобеловата


Кина утре ќе додели сопствена награда за мир ден пред Нобеловата која годинава му припадна на кинескиот дисидент Лиу Ксиобао. Кина наградата Конфуџие од 15 илјади долари ке му ја додели на поранешниот Претседател на Тајван Лиен Чан кој придонесол за затоплување на меѓусебните односи.
Кина ова го прави поради несогласување со одлуката на Нобеловиот комитет да му додели награда на Ксиобао кој се наоѓа во затвор. 19 држави го следеа повикот на Пекинг и нема да учествуваат на овогодишната церемонија во Осло.
XS
SM
MD
LG