Достапни линкови

logo-print

ЕУ бара од Албанија почитување на правилата за визна либерализација


Еврокомесарката за внатрешни работи Сесилија Малстром во Тирана ке информира за значењето на визната либерализација која ја доби оваа земја.
Таа ќе го пренесе ставот на ЕУ да не се дозволи повторување на истата ситуација како онаа со Македонија и со Србија , кога стотици граѓани бараа азил во земјите од ЕУ.
Одлуката за визна либералзиација за албанските граѓани ќе стапи во сила од 15 декември.
XS
SM
MD
LG