Достапни линкови

logo-print

Русија во спор со Јапонија за островите во Северен Пацифик


Русија не го прифати предупредувањето од Јапонија лидерите на земјата повеќе да не ги посетуваат спорните острови во Северен Пацифик, за кои и двете земји тврдат дека се во нивна сопственост. Рускиот претседател Дмитри Медведев во понеделникот посети еден од островите. Министерот за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека лидерот на земјата не прифаќа совети од никој во однос на тоа кој регион од Русија би требало да го посети.
XS
SM
MD
LG