Достапни линкови

logo-print

Авганистан формира локална полиција


Авганистанската влада соопшти денеска дека започнале со регрутирање на илјадници луѓе кои ќе и се приклучат на полицијата за да се зајакнат локалните безбедносни сили во борбата против милитантите. Претседателот Хамид Карзаи минатиот месец го одобри формирањето на локални полициски сили, регрутирани од авганистански селаните, во обид да се заштитат од напади на Талибанците во нивните заедници. Заменик-министерот за внатрешни работи Мохамад Мунир Мангал изјави дека ицијативата e поддржана од САД . Новата полиција ќе брои околу 10 илјади луѓе
XS
SM
MD
LG