Достапни линкови

logo-print

Стејт Департментот за тероризамот во Косово


Во извештајот за тероризам на Стејт департментот се наведува дека минатата година во Косово немало непосредни терористички акции, но исламските екстремисти биле вмешани во домашни и меѓународни терористички заговори. Во извештајот за тероризамот во Косово за 2009-та се наведува дека екстремистите и понатаму одржувале врски со организиараниот криминал. Пишува и дека Еулекс и неодамна основаната Косовска разузнавачка служба сметаат дека многубројните исламистички невладини организации кои делуваат во земјта се вклучени во сомнителни активности , како перење на пари кои понатаму се искористуваат за финансирање на терористички дејствија на Блискиот Исток.
XS
SM
MD
LG