Достапни линкови

logo-print

Урбаното население ќе стане доминантно во Кина


Урбаното население во Кина до 2015 ќе ја надмине бројката на руралното население, првпат во својата историја. Се претоставува дека до тогаш во градовите ќе живеат повеќе од 700 милиони луѓе, изјавил Ли Бин, директор на националната комисија за популација и планирање на семејството

XS
SM
MD
LG