Достапни линкови

logo-print

Србија бара од Советот на Европа неутралност за статусот на Косово


Премиерот на Србија Мирко Цветковиќ во разговорот со генералниот секретар на Советот на Европа Торбјорн Јагланд, изјавил дека очекува организацијата да го задржи неутралитетот за прашањето за статусот на Косово во согласност со Резолуцијата 1244 на Советот за Безбедност на ОН. Цветковиќ истакна дека резултат од соработката со ова тело се многубројните реформски процеси во областа на правното и институционално уредување на државата.
XS
SM
MD
LG