Достапни линкови

logo-print

Критики до молдавската полиција за нередите по парламентарните избори


Советот на Европа упатиј критика до молдавската полиција за тоа како се справила со нередите, кои избија по спорните избори во Април. Победата на Комунистичката партија на парламентарните избори предизвика насилни демонстрации во главниот град Кишињев, при кои животот го загубија најмалу 2 лица, десетина беа ранети, а скоро 200 уапсени. Експертите од комитетот за спречување на тортура при посетата на Молдавија во јули соопштиле дека пронашле веродостојни тврдења за полициското малтретирање на осомничените. Експертите предложиле да се формира независна агенција за да ги испита тие случаи.
XS
SM
MD
LG