Достапни линкови

logo-print

ЕП ќе расправа за за проширувањето на ЕУ


Советот на Европската унија на самитот во декември треба да ја потврди препораката на Европската комисија за започнување преговори со Македонија. Ова се наведува во предлог резолуцијата за проширување на Унијата со земјите од Западен Балкан, Турција и Исланд, поднесена од италијанскиот пратеник Габриеле Албертини. Во предлог резолуцијата за која Европскиот парламент ќе расправа денеска, а ќе гласа в четврток, евентуалната одлука за почеток на преговорите не е условена со решавање до тој рок на прашањето за името.
XS
SM
MD
LG