Достапни линкови

logo-print

Бројот на трупите на ЕУ во Авганистан останува ист


Шведскиот министер за надворешни работи Карл Билд изјавил денеска дека бројот на трупите на ЕУ во Авганистан ќе остане приближно ист и покрај размислувањето на Соединетите држави да го зголемат бројот на војниците. Билд, чија земја е претседавач со Европската Унија е во дводневна посета на Кабул . Toj претходно се сретнал со авганистанскиот претседател Хамид Карзаи и му ја објаснил новата стратегија на ЕУ за Авганистан.
XS
SM
MD
LG