Достапни линкови

logo-print

Србија наскоро ќе поднесе кандидатура за членство во ЕУ


Постои можност Србија до крајот на годината да поднесе кандидатура за членство во ЕУ, изјави министерот за надворешни работи на Србија Вук Јеремиќ, пренесува агенцијата БЕТА. Јеремиќ истакнал дека за Србија поднесувањето на кандидатура е стратегиски важна, пресудна и судбоносна одлука со која Србија се става на патот кон ЕУ. Шефот на српската дипломанија рекол дека до поднесувањето на кандидатурата ќе работат на остранување на сите пречки, меѓу кои ќе ја подобрат и соработката со хашкиот трибунал.
XS
SM
MD
LG