Достапни линкови

logo-print

Крвава свадба во југоисточна Турција


Најмалку 41 лице загинале во нападот врз гостите на една свадба во југоисточна Турција, каде што живее мнозинско Курдско население. Во нападот, во близина на градот Мадрина, се повредени тројца, соопштија локалните власти. За сега нема официјални информации кој стои зад нападот. Курдските сепаратисти се активни на југоистокот на Турција од 1984 година. Од тогаш таму загинаа најмалку 40 илјади луѓе, главно Курди.
XS
SM
MD
LG