Достапни линкови

16x9 Image

Љупчо Јолевски

Како новинар, водител и уредник Јолевски во новинарството е безмалку три децении. Кариерата ја почнал во Млад Борец на почетокот од 1980-тите. Потем долги години бил во Телевизија Скопје и во Македонското радио - Втора програма. Паралелно четири години бил уредник на Музичкото радио Канал 103, а соработувал и со изданијата на Детска радост, ревијата Екран и тогашна Нова Македонија. Од крајот на 1990-те бил новинар во Телевизија Скопје, магазинот Старт, потем уредник во дневните весници Дневник и Време, соработник на интернет порталот Блесок, на Светската и на Европската музичка енциклопедија и повеќе од седум години водител на музичката емисија Скопје - Париз - Тексас на Радио Равел. Во Радио Слободна Европа Јолевски е од самиот почеток на емитувањето на програмата на македонски јазик.

 

Автор Љупчо Јолевски

Вчитај повеќе

XS
SM
MD
LG