Достапни линкови

Русија се обидува да ја стигматизира идејата за немање деца како „екстремистичка“


Иако Москва не објавува податоци за жртвите во украинската војна, западните експерти проценуваат дека има стотици илјади убиени или ранети
Иако Москва не објавува податоци за жртвите во украинската војна, западните експерти проценуваат дека има стотици илјади убиени или ранети

Неидентификувана активистка од групата наречена Уралска феминистичка иницијатива беше приведена на 4 мај во индустрискиот град Челјабинск додека држеше натпис на кој пишуваше: „Немањето деца не е кривично дело“.

Според ОВД-инфо (OVD-Info), организација која ги следи проблемите на политичката репресија во Русија, младата жена подоцна била ослободена без да биде покренато обвинение против неа.

Додека многу минувачи можеби за првпат го видоа го видоа знакот со странскиот збор „childfree“ (без деца), што го држеше жената, високи функционери на претседателот Владимир Путин со години негодуваат за овој термин, а многумина го идентификуваа „без деца“ како непријателска идеологија која претставува закана за земјата и нејзините наводни „традиционални вредности“, пишува редакцијата на англиски јазик на Радио Слободна Европа (РСЕ).

На правниот форум во Санкт Петербург на 27 јуни, заменик министерот за правда Всеволод Вуколов објави дека владата, во соработка со пратениците во парламентот под контрола на Кремљ, подготвува нацрт-закон со кој ќе се забрани „пропагандата на идеологијата без деца“ особено меѓу младите жени. Тој откри дека оваа наводна идеологија треба да се карактеризира како „екстремистичка“.

Висок функционер на Руската православна црква веднаш го поддржа предлогот.

„Нема деца“ е идеологија која тврди дека децата не се задолжителни во животот и генерално, дури и поттикнува омраза кон децата“, рече Фјодор Лукјанов, шеф на Патријархската комисија за семејство и одбрана на мајчинството и детството.

„Ваквите идеологии кои мразат деца и луѓе, а особено идеологијата „без деца“, мора да се забранат и да се изедначат со екстремизам, бидејќи тие ја уништуваат нашата иднина и нашите деца“, додаде Лукјанов.

Критичарите на Кремљ ги гледаат таквите дебати како тврдење за потребите на државата, која се соочува со демографски пад, влошен од војната на Русија против Украина, во која стотици илјади руски војници се убиени или ранети поради потребите на поединци и општеството како целина.

Путин се обидува да го реши својот демографски проблем „преку параноични идеи. Затоа Думата сега ќе усвои низа такви закони кои немаат за цел да ги мотивираат жените да имаат деца, туку да го ограничат нивното право да немаат деца“, вели социологот Игор Ајдман.

„Ултраконзервативна програма“

Претходно оваа година, државната агенција за статистика Росстат прогнозираше најлошото сценарио во кое населението на земјата би можело да падне под 130 милиони до 2046 година. Најдоброто сценарио на агенцијата, според кое населението се зголеми за 4,6 милиони во истиот период, предвидува стапка на наталитет од 1,8 деца по жена, што, како што забележува демографот Игор Јефремов, би бил „постсоветскиот максимум“.

Покрај бројот на жртви, руската војна против Украина на долги периоди одвои стотици илјади млади семејства и принуди стотици илјади луѓе да ја напуштат земјата.

Како одговор, владата на Путин покрена голем број иницијативи.

Првиот нацрт-закон за забрана на „идеологијата без деца“ беше воведен во Државната дума во септември 2022 година, истиот месец кога Путин нареди воена мобилизација, откако Русија не успеа да постигне брза победа над Украина.

Во февруари, владата нареди да се учи „семејни студии“ во училиштата. Според претставник на Министерството за здравство, лекциите се насочени кон „формирање здраво општество“ преку „нетолеранција кон немање доволно деца“ и популаризација на многудетните семејства.

Членовите на Думата, исто така, ја покренаа идејата за воведување данок на семејствата без деца, додека официјалните лица и рускиот патријарх Кирил повикаа на сузбивање на „поттикнувањето“ на абортус.

Во ноември 2023 година, пратеникот во Думата, Султан Хамзаев, предложи државата да купи бебиња од жени кои планирале да абортираат и „да ги остави на грижата на државата“.

„Она што го гледаме е напад на правата на жените“, вели социологот Игор Ајдман.

Во мај, заменикот Николај Бурлијаев предложи да се одржуваат „часови за невиност“ во училиштата со цел „да им се всади на девојчињата разбирање дека нивната животна цел и божјиот повик за жената да биде чувар на огништето и да биде послушна на нејзиниот сопруг, додека момчињата треба да се научат дека тие се бранители на татковината“.

„Забрани за абортуси, часови за невиност, репресија на ЛГБТ+ луѓето, сето тоа е поврзано“, изјави Јарослав Сироткин, активист на организацијата за правата на ЛГБТ Калисто и поранешен учител кој ја напушти Русија.

„Сето ова е дел од ултраконзервативната програма што се спроведува во Русија со учество на Руската православна црква. Зголемувањето на репресијата е поврзано и со војната и нагонот на Путин кон конзервативизам“, заклучува Сироткин.

Со години, активизмот за правата на жените е под удар на власта, а машките шовинисти го напаѓаат со закани и насилство.

Во објава на Телеграм, коментаторот Александар Невзоров - кој беше прогласен за „екстремист“ од судот на 2 јули заедно со неговата сопруга, го нарече предложениот закон против семејствата „без деца“ - предвидлив, велејќи дека жените може да се соочат со затвор поради „неисполнување на планот“, да се создаде топовско месо за војната против Украина.

Популарниот анти-Кремљ канал X, „Професорот Преображенски“, ги предупреди оние кои тврдат дека законот всушност нема да доведе до затворање на жени без деца.

„Немојте да кажувате, не, тоа е апсурдно! Тоа нема да се случи. Тие ќе го направат тоа. Веќе е дојдено до точка кога луѓето се затвораат поради налепници, наскоро луѓето ќе добијат долги затворски казни затоа што не се подготвени да имаат деца“, објавено е на Каналот.

Многу критичари на иницијативата на социјалните мрежи утврдија дека најблискиот вистински пример за „идеологија без деца“ се религиозните групи, како што е Руската православна црква, која наложува целибат за некои или за сите нивни свештенства, како и за монасите и калуѓерките.

„Би било чудно една калуѓерка да се залага за многудетни семејства. Не верувам дека во христијанската парадигма постои некаква заповед за обезбедување на генетската разновидност на човештвото или за подобрување на демографската ситуација“, напиша на Фејсбук Јелизавета Сенчукова, руска православна калуѓерка во Републиката Саха, која уште се нарекува и Јакутија.

XS
SM
MD
LG