Достапни линкови

Клучна година за НАТО, а можеби и за еврото


Воена вежба на НАТО (архивска фотографија)
Воена вежба на НАТО (архивска фотографија)

За НАТО, 2024 година ќе биде клучна за следните пет работи - за Шведска, пристапувањето, најголемата воена вежба „Steadfast Defender“, трошоците и самитот. И можеби се ќе се одвива точно по тој редослед.

Веројатно најблиската вест би можела да биде крајот на долготрајната сага за членство на Шведска. Пријавувајќи се во пролетта 2022 година, повеќето очекуваа брз влез подоцна истата година. Но, Турција и Унгарија имаа други планови и додека Финска се приклучи во април минатата година, Стокхолм мораше да почека.

Важна година за НАТО

Но, пред првиот министерски состанок на НАТО годинава, во Брисел на 14-15 февруари, постои вистинска надеж дека ќе има церемонија на подигнување на знамето и Шведска ќе стане членка број 32 во најмоќниот воен сојуз.

Ова воглавно се заснова на мали, позитивни знаци од Анкара. Турскиот комитет за надворешни работи го одобри шведскиот инструмент за ратификација на 26 декември 2023 година, а кога целата пленарна седница повторно се отвори минатата недела, прашањето беше последното од 42 -те точки на дневниот ред.

Но, не се надевајте премногу на ова. Анкара сè уште бара борбени авиони Ф-16 од Соединетите Држави, плус има локални избори во Турција на 31 март и неодамнешни турски воздушни напади против курдската милиција во Северен Ирак и Сирија. Или, сите прашања што може да го одложат процесот на ратификација.

А потоа тука е и Унгарија. Додека Будимпешта вети дека нема да биде последна што ќе ја ратификува, пролетниот законски план на унгарската влада испратен до парламентот не содржеше никакви референци за шведското пристапување. Најверојатно дека церемонијата на подигнување на знамето ќе треба да почека до следниот министерски состанок на НАТО во април.

Во април можеби ќе дознаеме кој ќе биде наследникот на генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг по 10-те години на Норвежанецот на жешкото столче. Од говорот за потеклото до официјалните претставници на НАТО, иако тој официјално ќе замине наесен, организацијата сака да го заклучи кандидатот пред ЕУ да ги избере своите нови претседатели за Европскиот Совет и Европската Комисија, како и новиот шеф за надворешна политика по јунските парламентарни избори.

Најверојатното сценарио е дека поголемите земји на НАТО, предводени од САД, ќе најдат соодветен компромисен кандидат со кој секој ќе може да живее. Фаворит е холандскиот премиер Марк Руте, кој се очекува да ја напушти националната политика откако ќе се формира новата холандска влада. Но, не исклучувајте притисок за поинаков кандидат од страна на земјите од источниот дел, кои тврдат дека тие долго време трошат значителни буџетски ресурси за одбрана и имаат поголемо политичко разбирање за најголемиот противник на воената алијанса, Русија.

Естонскиот премиер Каја Калас е името кое најмногу се споменува, „темен коњ“ може да биде латвискиот министер за надворешни работи Крисјанис Каринс, кој е роден и израснат во Соединетите Држави.

Оваа пролет, исто така, НАТО ќе ги спроведе своите најголеми воени вежби во последните децении -„Steadfast Defender 2024“ со учество на над 90 000 војници. Вежбите ќе траат повеќе од четири месеци низ Европа, почнувајќи од крајот на јануари, при што воената алијанса тестира различни аспекти од новиот одбранбен план на НАТО, документ од 4000 страници усвоен минатата година, во кој се детализирани распоредувањето и стратешките улоги на земјите доколку НАТО биде нападнат.

Главниот настан на годината, сепак, ќе биде самитот во Вашингтон од 9 до 11 јули. Тридневниот состанок сугерира дека тоа ќе биде повеќе од само честитки за роденден, бидејќи организацијата оваа година наполни 75 години. Но, настанот може многу да се заплетка во циклусот на претседателските избори во САД, бидејќи конвенцијата на Републиканската партија се одржува само неколку дена подоцна.

Конвенцијата на Републиканците може да биде местото каде што Доналд Трамп ќе биде потврден или крунисан како кандидат на партијата за ноемвриските избори. Во неговиот претходен мандат како претседател, помеѓу 2017 и 2021 година, Трамп беше критичен кон другите членки на НАТО дека не трошеле доволно за одбрана.

Иако е далеку од сигурно дека Трамп повторно ќе биде претседател, дури и можноста тој повторно да влезе во Белата куќа ќе го доведе прашањето за трошоците за одбрана на врвот на агендата на НАТО. И додека европските сојузници трошат се повеќе и повеќе во последната деценија, особено по целосната инвазија на Русија на Украина во февруари 2022 година, прашањето е дали тоа е доволно.

Украина очигледно ќе се појави како главна тема на самитот во пресрет. Но, бидејќи исходот од војната останува тешко да се предвиди, таква е и интеграцијата на Киев во НАТО. Во услови на скептицизам на САД за давање на земјата премногу охрабрување за членство во Вилнус, малкумина веруваат дека „песната“ ќе се промени толку блиску до изборите во САД.

Од зборување во позадина до дипломати и официјални претставници на НАТО, украинското членство во организацијата се смета за слон во просторијата и тие не го виделе она што тие би го сметале за надежни знаци од Вашингтон. Изгледа дека Вашингтон нема да биде „самит за проширување. „Со другите земји кои се надеваат на НАТО, како што се Босна и Херцеговина и Грузија, ќе бидат претставени само министри, а не лидери.

Наместо тоа, фокусот ќе биде прашањето за обезбедување на Украина со поголема воена помош. Украинските дипломати претходно овој месец ги информираа претставниците на НАТО за неодамнешните руски напади, каде што имаше дискусија за ракетните резерви на Киев.

Која земја ќе биде следната што ќе го усвои еврото?

Дебатата за усвојувањето на еврото за седумте земји-членки на Европската Унија кои не ја користат заедничката валута би можела да дојде до израз оваа година, со приближувањето на изборите за Европскиот Парламент во јуни, а се очекуваат многу дискусии во блокот околу различни начини да се направи поефикасен. Иако би било тешко да се принудат тие земји да го прифатат еврото, шест од нив - Бугарија, Чешка, Унгарија, Полска, Романија и Шведска, се всушност законски обврзани да се приклучат откако ќе ги исполнат сите економски и правни критериуми. Седмата земја, Данска, е единствената со опцијата за исклучување на еврото, иако нејзината валута е поврзана со еврото.

Релативниот успех на еврото, исто така, создаде одреден импулс. Од нејзиното воведување како виртуелна валута во 1999 година (монетите и банкнотите почнаа да циркулираат во 2002 година), од 11 членки на почетокот денеска таа е воведена во 20, а Хрватска последна се приклучи во 2023 година. Дури и Косово и Црна Гора кои не се членки на ЕУ го користат еврото како нивна валута, без директна дозвола од Европската централна банка (ЕЦБ). И ова е и покрај кризата во еврозоната пред повеќе од една деценија која се закани да ја распадне зоната на заедничката валута и да принуди некои земји, главно на југот, да го напуштат еврото.

На крајот, ниту една земја не остана и еврото сега е втората светска резервна валута по американскиот долар. Според истражувањето објавено минатата година, речиси 60 отсто од испитаниците на седумте земји-членки на ЕУ кои не се членки на еврозоната сметаат дека еврото има позитивно влијание во земјите кои веќе го користат, а мнозинството во пет од седумте земји би сакале нивната земја да го воведе еврото. (Само Бугарија и Чешката Република имаа мнозинство кои беа претпазливи да се приклучат кон еврото)

Хрватска - очекувања и страв од еврото
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:49 0:00

Земјата која е најблиску до приклучување треба да биде Бугарија, која се надеваше дека ќе го има еврото како своја валута на 1 јануари оваа година, но наместо тоа сега гледа можност тоа да се случи на почетокот на 2025 година. Софија, наводно, е речиси подготвена кога станува збор за критериумите за економска конвергенција - задржување на каматните стапки, долгот и буџетскиот дефицит под одреден праг и помина повеќе од две години во преткомората на еврото, Европскиот механизам за девизен курс, во кој девизниот курс на националната валута на земјата се стабилизира во однос на еврото.

Бугарија сè уште треба да ја намали стапката на инфлација. Репер е тоа што не може да биде повисока од 1,5 процентни поени над стапката на трите земји-членки со најдобри резултати. Со постепено намалување на инфлацијата во земјата, многу е можно тоа да се постигне во 2024 година. На крајот, ќе зависи од другите земји-членки да одлучат со консензус. И тоа е многу политичка одлука, како што беше случајот кога Хрватска се приклучи пред нешто повеќе од една година и покрај тоа што имаше поголем износ на долг од она што обично е дозволено.

Холандија и Германија сè уште имаат страв од прифаќање на Бугарија, најсиромашната членка на ЕУ и внимателно ќе погледнат колку добро земјата го имплементирала законодавството поврзано со еврото, особено за перење пари, но и за работи како лична несолвентност, промени во осигурителниот код и правната интеграција на бугарската централна банка во Евросистемот( монетарната власт на еврозоната) што бугарскиот парламент наскоро треба да го усвои. Клучен ќе биде извештајот за конвергенција, изработен од ЕЦБ и Европската комисија, кој се очекува во јуни.

Поглед напред

Министрите за надворешни работи на ЕУ се собраа во Брисел на 22 јануари. Тие се сретнаа со своите украински колеги за да разговараат за повеќе санкции на ЕУ кон Русија, за обидите на Брисел да ги искористи замрзнатите руски средства за финансиски придонес за обновата на земјата разурната од војна и прашањето за испорака на оружје во Киев.

На 28 јануари Финците излегуваат на гласање за да изберат нов претседател. Актуелниот претседател, Саули Ниинисто, мора да се повлече по два шестгодишни мандати и ќе остане запаметен како клучен играч во обезбедувањето на влезот на нордиската земја во НАТО минатата година. Анкетите укажуваат на втор круг во февруари, бидејќи двајцата фаворити, десниот центар Александар Стуб и кандидатот на Зелените Пека Хаависто, најверојатно нема да обезбедат 50 отсто од гласовите целосно оваа недела.

XS
SM
MD
LG