Достапни линкови

Стејт департментот за човековите права во Македонија


Во најновиот годишен извештај на американскиот Стејт департмент за човековите права во светот во изминатата година, во делот на Македонија се наведуваат извештаи за притисоци на владата врз медиумите и судството, како и за тензични меѓуетнички односи во земјата.

Стејт департментот во последниот извештај наведува дека имало известувања оти властите во Македонија го злоупотребиле притворот поради политички причини и оти некои судии се изјасниле дека имало силен политички притисок врз судството што понекогаш влијаело и врз нивните пресуди.

Владата, како што се наведува, ги критикувала медиумите и се обидувала да влијае врз нивното известување преку манипулирање со нејзините трошоци за рекламирање.

Во извештајот се додава дека Владата била еден од најголемите откупувачи на рекламирањето во земјата и оти фаворизира куќи и новинари кои ги смета за пријателски.
Постојат извештаи дека владата се обидела да ги спречи критиките против неа, да врши притисок врз медиумите, а новинарите се принудени да практикуваат самоцензура.

Постојат извештаи дека владата се обидела да ги спречи критиките против неа, да врши притисок врз медиумите, а новинарите се принудени да практикуваат самоцензура, се додава во извештајот на Стејт департментот, во кој, во врска со слободата на печатот во Македонија, меѓу другото, се споменува и случајот со А1 телевизијата при што се наведува дека имало извештаи оти репортерите и корпоративните спонзори на А1 примиле закани, иако станицата продолжила со работа.
Случајот А1 се најде и во извештајот на Стејт департментот за човековите права во Македонија

Тензиите меѓу етничките Македонци и етничките Албанци продолжуваат да влијаат врз индивудалните можности за образование, вработување и политичко учество.

Учениците од различни етнички групи обично учат во посебни училници, во одделни наставни смени, или во одделни објекти.

Етничките Албанци продолжуваат да се жалат на нееднаква застапеност во владините министерства.

Имаше извештаи за дискриминација на лицата со посебни потреби и на Ромите.

Иако со закон се предвидени кривични казни за корупција, владата не го спроведува ефикасно, а официјални лица често неказнето се вклучени во корупција.

Во некои од затворите во Македонија состојбата е лоша, има пренатрупаност со затвореници, мак број на чувари кои се недоволно обучени за работата, се наведува, меѓу другото, во најновиот годишен извештај на Стејт департментот за состојбата со човековите права во Македонија.
  • 16x9 Image

    Гоце Атанасов

    Со новинарство започна да се занимава за време на студиите по новинарство во Скопје. Работел во Млад борец, Нова Македонија, Македонската радио телевизија, А1 телевизијата и во Дојче Веле, а во Радио Слободна Европа е од започнувањето на емитувањето на македонски јазик.

XS
SM
MD
LG