Достапни линкови

Израел наводно извршил одмазднички напад врз Иран


Видеото на социјалните мрежи, наводно, доловува експлозии во близина на воена база во Иран за која се верува дека е Исфахан.
Видеото на социјалните мрежи, наводно, доловува експлозии во близина на воена база во Иран за која се верува дека е Исфахан.

Израел изврши напад врз Иран, објавија американските медиуми, повикувајќи се на официјални претставници на американската влада, додека иранските државни медиуми објавија дека експлозии се слушнале рано во петокот во близина на централниот град Исфахан, објави редакцијата на англиски јазик на Радио Слободна Европа.

Израелските власти најавија дека ќе возвратат на нападот на Иран, кој лансираше повеќе од 300 беспилотни летала и проектили врз Израел на 14 април, од кои речиси сите беа соборени.

Видео на Си-Ен-Ен и социјалните мрежи покажа неколку големи експлозии за кои се вели дека се во близина на Исфахан.

Иранската државна новинска агенција ИРНА соопшти дека противвоздушната одбрана пукала врз голема воздухопловна база во Исфахан, која е дом на застарената иранска флота од американско производство Ф-14 Томкети, купени пред Исламската револуција во 1979 година. Во Исфахан, исто така, се сместени објекти кои се дел од иранската нуклеарна програма, вклучувајќи ја и неговата подземна локација за збогатување ураниум, Натанц.

Иранската новинска агенција Фарс соопшти дека блицовите биле противвоздушни пушки кои работат на многу мала височина и дека не биле лансирани проектили за противвоздушна одбрана.

Засега нема повеќе детали и не може независно да се потврди дека почнал израелскиот напад над Иран.

Иранската државна телевизија објави дека противвоздушната одбрана пукала во неколку провинции поради извештаите за беспилотни летала кои летаат над него.

Ниту еден официјален претставник на Техеран директно не призна дека Иран е нападнат, а израелската војска не коментираше.

Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) објави дека нема штета на иранските нуклеарни постројки, откако Израел изврши одмазнички напади.

„Продолжуваме да ја следиме ситуацијата и ги повикуваме двете страни на екстремна воздржаност. Нуклеарните објекти никогаш не треба да бидат цел во воени конфликти“, се вели во соопштението на МААЕ на платформата X.

Техеран лансираше повеќе од 300 беспилотни летала и проектили кон Израел во раните утрински часови на 14 април, од кои речиси сите беа соборени од израелски одбранбени системи, заедно со пресретнување на силите од САД, Франција, Велика Британија и Јордан.

Нападот од Техеран беше нашироко очекуван во Израел по осомничениот израелски воздушен напад врз комплексот на иранската амбасада во Дамаск на 1 април, во кој загинаа двајца бригадни генерали.

Оттогаш, дипломатите и политичарите ширум светот, стравувајќи од уште една голема ескалација на борбите на Блискиот Исток, повикаа на воздржаност додека го чекаа одговорот на Израел.

Премиерот Бенјамин Нетанјаху на 17 април рече дека Израел оваа недела ќе одлучи како и дали ќе одговори на нападот без преседан на негова територија.

Исто така, има извештаи за израелски напади на 19 април, насочени кон позиција на сириската армија на југот на земјата.

Рами Абдел Рахман, шеф на Сириската опсерваторија за човекови права со седиште во Велика Британија, рече дека нападите, кои тој ги припишува на Израел, „имале цел на радарска инсталација на сириската армија“ меѓу провинциите Свеида и Дара.

Израел и Иран беа огорчени непријатели со децении, но иранскиот беше првиот директен напад од едниот на тлото на другиот, наместо преку прокси сили или со меѓусебно гаѓање на средствата кои дејствуваат во трети земји.

XS
SM
MD
LG