Достапни линкови

Вести

Фудбалската федерација на САД го тргна исламскиот амблем од знамето на Иран

Ирански навивачи пред натпреварот Иран-Велс во Катар, 25 ноември 2022

Фудбалската федерација на САД го прикажува националното знаме на Иран на социјалните мрежи без амблемот на Исламската Република, велејќи дека ги поддржува демонстрантите во Иран пред натпреварот на Светското првенство на двете нации, на 29 ноември.

Федерацијата преку соопштението на 26 ноември објави дека одлучила да се откаже од официјалното знаме на профилите на социјалните мрежи за да покаже „поддршка за жените во Иран кои се борат за основните човекови права“.

Потегот доаѓа во време кога во Иран продолжуваат националните протести против владата на Техеран. На Твитер профилот на тимот на САД беше прикажан транспарент со натпреварите на тимот во групната фаза, а знамето на Иран ги имаше само зелената, бела и црвена боја.

Репрезентациите на САД и Иран во вторник ќе играат меч во Катар, како последен натпревар од третото коло на Мундијалот, по што ќе следи осмина финалето на Светското првенство во фудбал.

Протестите во Иран се интензивираа по смртта на младата Иранка Махса Амини, која почина во притвор откако била приведена бидејќи не носела марама според строгите исламски правила во земјата.

види ги сите денешни вести

Борис Џонсон вели дека Путин му се заканил со ракетен напад, Кремљ демантира

Поранешниот британски премиер Борис Џонсон го посети градот Бородинка, тешко оштетен за време на руската инвазија на Украина, надвор од Киев, 22 јануари 2023 година

Поранешниот британски премиер Борис Џонсон изјави дека рускиот претседател Владимир Путин му се заканил со ракетен напад за време на телефонскиот разговор во пресрет на инвазијата врз Украина. Џонсон, зборувајќи за Би-Би-Си, рече дека рускиот лидер го прашал за изгледите за пристапување на Украина во НАТО, на што тој одговорил дека нема да биде „во догледна иднина“. „Тој ми се закани во еден момент и ми рече: „Борис, не сакам да те повредам, но со проектил ќе биде потребно само една минута“, рече Џонсон, потсетувајќи се на телефонскиот разговор во февруари 2022 година, кој уследи по посетата на тогашниот премиер на Киев.

Украински тенкисти на обука во Британија

Кремљ денеска соопшти дека Борис Џонсон лажел кога рекол дека претседателот Владимир Путин му се заканил со ракетен напад за време на телефонскиот разговор во пресрет на инвазијата на Украина. Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, изјави за новинарите дека она што го кажа Џонсон не е вистина, или „поточно, лага“. Односите меѓу Москва и Лондон паднаа на најниско ниво во последните децении, дури и пред Русија да ја нападне Украина, поради труењето на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал во британскиот град Солсбери во 2018 година. Џонсон, кој се повлече во септември лани по серијата скандали, се обиде да го позиционира Лондон како главен сојузник на Киев на Запад. Додека беше на функција тој неколку пати го посети Киев и често му се јавуваше на претседателот на Украина Володимир Зеленски.

Османи во Брисел на средби во НАТО и ЕУ

Бујар Османи

Министерот за надворешни работи на Северна Македонија и претседавач со ОБСЕ Бујар Османи денеска и утре е во работна посета на Брисел каде што ќе има средби со високиот претставник за надворешна и безбедносна политика и потпретседател на Европската Комисија, Жозеп Борел, како и со заменикот на генералниот секретар на НАТО Мирчеа Џоана. Покрај презентацијата на програмата на ОБСЕ, на средбите во Европската Унија ќе бидат разменети мислења и за можностите за продлабочување на соработката со ОБСЕ, пред сѐ со Европската Комисија и институциите на ЕУ, со посебен фокус кон улогата и работата на теренските мисии на Организацијата во поширокиот регион на Југоисточна Европа, соопшти МНР.

Османи - На Русија и одговара да ги држи живи конфликтите на Балканот

Во рамките на посетата на НАТО, Османи ќе учествува на посебна тематска сесија на Северно-атлантскиот совет (САС) на НАТО, на која ќе бидат разменети видувањата за актуелните безбедносни предизвици и улогата на ОБСЕ во одржувањето на стабилноста и безбедноста на Континентот. Покрај Борел и Џоана, Османи ќе има средби и со специјалниот пратеник на ЕУ за Западен Балкан – Мирослав Лајчак и со еврокомесарот за кризен менаџмен Јанез Ленарчиќ

САД со уште едно предупредување за можни терористички напади во Турција

Истанбул

Амбасадата на САД во Турција денеска ги предупреди Американците за можни напади врз цркви, синагоги и дипломатски претставништва во Истанбул. Ова е второ известување за четири дена, по инцидентите со палењето на Куранот во Европа. Во ажурираното безбедносно предупредување, амбасадата на САД соопшти дека „можни се непосредни одмазднички напади од терористи“ во областите посетени од западни туристи, особено во градските населби Бејоглу, Галата, Таксим и Истиклал.

Турција ги предупреди граѓаните на можни дискриминаторски напади во Европа и САД

Во петокот, неколку амбасади во Анкара, вклучително и оние на САД, Германија, Франција и Италија, издадоа безбедносни предупредувања за можни одмазднички напади врз места за богослужба, по одделни инциденти во кои беше запалена муслиманската света книга Куранот во Шведска, Холандија и Данска. Во саботата Турција ги предупреди своите граѓани за „можни исламофобични, ксенофобични и расистички напади“ во САД и Европа.

Блинкен во посета на Ерусалим и Рамала

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен кој вчера во Египет ја почна тридневната посета на Блискиот Исток денеска ќе престојува во Ерусалим. Неговата посета доаѓа во време кога се разгорува насилството меѓу Израелците и Палестинците по доаѓањето на новата десничарска влада на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху.

Израелската полиција приведе 42 лица за смртоносниот напад пред синагога

Блинкен се очекува да ги повтори американските повици за смиреност и да ја нагласи поддршката на Вашингтон за решение меѓу две држави, иако американските власти признаваат дека наскоро нема да има мировните преговори. Блинкен ќе отпатува и за Рамала за да се сретне со претседателот на палестинската управа Махмуд Абас.

Германија нема да испраќа борбени авиони во Украина

Олаф Шолц

Германија нема да испраќа борбени авиони во Украина, изјави германскиот канцелар Олаф Шолц, додека Киев бара од Западот повеќе оружје за да се спротивстави на руската инвазија. По неколку недели двоумење, Берлин во средата реши да испрати 14 тенкови Леопард 2 од германско производство во Украина и да им дозволи на другите европски земји да ги испорачаат тенковите во Киев. Запрашан во интервју за весникот „Тагесшпигел“ во неделата за барањето на Киев за набавка на борбени авиони, Олаф Шолц одговори: „Прашањето за борбените авиони не се ни покренува. Можам само да советувам да не влегуваме во постојана тендерска војна со системското оружје. Но, штом беше донесена одлуката (за тенковите), во Германија започна нова дебата“ за нешто друго - авиони и „тоа е несериозно и ја поткопува довербата на граѓаните во владините одлуки“, рече тој.

Западните тенкови „витални“ во обидот на Украина да ги истера руските сили

Со одлуката да испрати германски тенкови во Украина, Германија го следеше ставот на Соединетите Држави за снабдување на украинската армија со тенкови Абрамс од американско производство. Но, украинскиот претседател Володимир Зеленски, кој им се заблагодари на Берлин и Вашингтон, веднаш побара повеќе, вклучително и борбени авиони и ракети со долг дострел. Според Шолц, „неопходно е“ да се разговара со рускиот претседател Владимир Путин. Нивната последна средба датира од почетокот на декември. „Имам намера повторно да разговарам со Путин по телефон“, рече тој, без да прецизира кога.

Ердоган: Турција би можела да одобри прием на Финска во НАТО, но не и на Шведска

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган навести дека Турција може да го одобри приемот на Финска во НАТО, но не и Шведска. „Ако треба, можеме да дадеме поинаква порака за Финска. Шведска ќе биде шокирана кога ќе дадеме поинаква порака за Финска“, рече шефот на турската држава за кандидатурата на двете нордиски земји за членство во НАТО, одговарајќи на прашање за време на состанокот со млади луѓе. Турција го блокираше приемот на Шведска и Финска во НАТО, одложувајќи го на неодредено време трипартитниот состанок првично закажан за почетокот на февруари, кој требаше да ги расчисти приговорите на Анкара за нивната кандидатура.

Турција ја откажа трилатералната средба со Шведска и Финска

Турскиот претседател предупреди дека Шведска, која Турција веќе ја обвини дека засолнува курдски „терористи“, повеќе не може да смета на „поддршката“ на Анкара откако екстремно десничарски активист запали копија од Куранот во Стокхолм. Без да го спомене овој настан, турскиот претседател, сепак, ги повтори своите приговори за Шведска во однос на барањата на Турција за екстрадиција на Курдите. „Им рековме: „Ако сакате да влезете во НАТО, мора да ни ги вратите тие терористи“. Им дадовме список од 120 луѓе (...) Но тие ни се смеат и се повикуваат на нивниот Устав“, рече Ердоган. Фактот што антиисламски десничарски екстремист минатата недела запали Куран во близина на турската амбасада во Шведска предизвика силни протести кај Анкара и муслиманскиот свет, а Анкара веќе ја откажа најавената посета на шведскиот министер за одбрана.

Турција ги предупреди граѓаните на можни дискриминаторски напади во Европа и САД

Стокхолм го осуди палењето на Куранот како чин на „длабоко непочитување“ и изрази „сочувство“ за муслиманите, истакнувајќи дека шведскиот устав спречи забрана за такви дела, но тоа не го смири турскиот гнев. До неодамна, Хелсинки одбиваше да шпекулира за влез без Шведска, укажувајќи на придобивките од заедничкото членство со својот сосед.

Во Скопје, владина дводневна конференција „Година на нови можности“

Влада на Република Северна Македонија

Македонската Влада на дводневната годишна конференција „Година на нови можности“ што ќе започне денеска во Скопје има за цел преку дискусија да се направи пресек на владините мерки и случувања во 2022, со акцент врз идните насоки и визија за 2023 година. „Верувам дека плодните дискусии ќе обезбедат добри насоки за тоа како оваа 2023 година да ја погледнеме како можност и да ги искористиме предизвиците за да обезбедиме стабилност, сигурност и подобар европски животен стандард“, напиша премиерот Димитар Ковачевски на Фејсбук.

Владата се фали со капитални инвестиции, опозицијата критикува проекти нема

Во рамките на конференцијата предвидено е да се одржат вкупно осум панели на различни теми. Меѓу другото ќе се дискутира за „ЕУ интеграции и реформски процеси“, „Капитални и инфраструктурни проекти за подобар квалитет на живот и развој на културата во услови на криза“, „Социјални и здравствени политики во време на криза“ и „Надворешна, безбедносна и одбранбена политика, предизвици и можности за обезбедување меѓународна соработка и сигурност“.

Министрите за внатрешни работи на Македонија и Бугарија на средба во Скопје

Македонскиот министер за внатрешни работи Оливер Спасовски

Македонскиот министер за внатрешни работи Оливер Спасовски и неговиот бугарски колега Иван Демерџиев денеска на работна средба во Скопје ќе ги договараат заедничките активности кои двете земји ќе ги преземат за обезбедување мирна и безбедна средина за прославата на 4 февруари – денот на раѓањето на револуционерот Гоце Делчев. Од Министерството за внатрешни работи информираа дека по завршувањето на средбата, нема да има изјави за медиумите, односно ќе биде издадено само соопштение. Средбата доаѓа откако на социјалните мрежи беа објавени информации дека во Скопје на чествувањето на 151-годишнината од раѓањето на големиот револуционер Гоце Делчев, се очекува да пристигнат организирани групи на бугарски државјани.

„Гоце Делчев“ под стража

По овие информации, пред три дена на социјалните мрежи од македонска страна започнаа да се организираат граѓани кои планираат да постават блокади на патиштата со цел да ги спречат бугарските државјани, кои најавија дека доаѓаат во Скопје на 4 февруари. Министерот Спасовски пред неколку дена посочи дека нема никаква потреба од какво било организирање на граѓаните за блокади на патиштата или ноќни стражи, затоа што, како што нагласи, тука се институциите на системот.

Протест на приватните превозници пред ЈСП во Автокоманда

Блокади и протест на приватните автобуски превозници во Скопје, 5 декември 2022 година

Дел од приватните превозници за денеска од девет часот најавија протест пред седиштето на ЈСП во Автокоманда. Според организаторите, работата околу решавањето на нивниот проблем се одолговлекува, а тие се без работа и имаат трошоци. На протестот ќе се бара средба со директорот на ЈСП, а се подготвуваат и барања за средби во Град Скопје и до Владата. Како што информираше Милорад Димитријевски, еден од сопствениците на „Макекпрес“, на протестот уште еднаш ќе ги побараат средствата што им ги должи ова јавно претпријатие. Тој додаде дека минатата недела на „Слобода превоз“ им биле префрлени само 5.000 денари, додека на „Макекспрес“ од 02.11.2022 година кога било последното исплаќање не им било даден ниту денар.

Град Скопје: нема интерес на јавниот повик за извршување на јавниот превоз

Град Скопје објави два јавни огласи за пакет линии во јавниот градски превоз, откако го раскина договорот со приватните превозници, кои го блокираа центарот на Скопје барајќи Градот и ЈСП да им го исплатат долгот од 1,5 милиони евра. И на двата огласи, не се пријави ниту еден заинтересиран. Во моментов, јавниот градски превоз го врши само ЈСП со помалку автобуси отколку што му се потребни на градот.

Милков: најважниот конкретен чекор за деескалација е внесувањето на Бугарите во Уставот

Николај Милков

„Сакаме да бидат заштитени правата на Бугарите таму. Се стремиме кон таква деескалација која ќе донесе подобра заштита на правата на Бугарите. Очекуваме конкретни чекори, а најважниот конкретен чекор, се разбира, е внесувањето на Бугарите во Уставот“, изјави техничкиот министер за надворешни работи Николај Милков во интервју за БТВ. „Враќање на ситуацијата од пред десет дена не нѐ задоволува. Конкретно бараме заштита на правата на Бугарите таму – ако тоа не се постигне, бетонирање на репресијата“, вели Милков.

Скопје и Софија утре ќе ги прецизираат деталите за чествување на Гоце Делчев

Во интервјуто, Милков информира дека секретарот на бугарскиот клуб во Охрид ќе остане во Бугарија се додека не биде безбедно да се врати назад. „Лошото е што имаме дилема пред којашто се поставени многу луѓе во Северна Македонија – ќе треба да бидат замолчени и да не се занимаваат со својата дејност како членови на бугарските клубови или да бидат прогонети и да дојдат да живеат во Бугарија. Тоа е сериозен проблем. Наместо да се бараат напаѓачите, во полиција се испрашуваат активистите од клубовите и не знаат дали се повикани како обвинети или како сведоци на тоа што се случило во клубот“, вели Милков.

„Гоце Делчев“ под стража

За говорите на европратеникот Ангел Џамбаски и пратеникот во бугарското Собрание Костадин Костадинов во Скопје, Милков изјави дека не може да се поддржат такви изјави, затоа што не само што не водат до добрососедски односи, туку ги зголемуваат тензиите во Северна Македонија кои се рефлектираат врз правата на Бугарите. Во интервјуто тој потврди дека денеска во Скопје ќе дојде техничкиот министер за внатрешни работи Иван Демерџиев и директорот на ДАНС Пламен Тончев и дека ќе се разговара за конкретните чекори што треба да се преземат по повод чествувањето на роденденот на Гоце Делчев.

Времето денеска: променливо облачно

Променливо облачно и студено, попладне со делумно намалена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец. Дневната температура ќе се движи од 0 до 5 степени. Во Скопје и околината слично време со дневна температура до 5 степени.

Скопје и Софија утре ќе ги прецизираат деталите за чествување на Гоце Делчев

Гробот на Гоце Делчев во црквата Свети Спас

Министерот за внатрешни работи на Македонија Оливер Спасовски утре ќе биде домаќин на бугарската делегација предводена од вицепремиерот за јавен ред и безбедност и министер за внатрешни работи на Република Бугарија Иван Демерџиев, соопшти Министерството за внатрешни работи (МВР). Изјави од министрите не се предвидени, а на крајот од официјалната средба ќе биде објавено соопштение за медиумите.

Посетата на Дерменџиев беше најавена во петокот, по телефонскиот разговор на премиерите на Бугарија и на Северна Македонија, Галаб Донев и Димитар Ковачевски. Тие разговарале за актуелните случувања во односите меѓу двете земји. Прес-службите на двете Влади соопштија дека двајцата премиери разговарале за потребата претстојните празнувања на 151-годишнината од раѓањето на Гоце Делчев, да се одвиваат мирно и непречено.

Во таа насока, за утре, беше најавена посетата на вршителот на должноста вицепремиер и министер за внатрешни работи на Бугарија Иван Демерџиев и претседателот на државната агенција „Национална безбедност“ Пламен Тончев, кои ќе имаат работна средба со своите македонски колеги во Скопје на која ќе ги прецизираат заедничките активности за да се гарантира мирно и безбедно одбележување на 4 февруари.

Одбележувањето на годишнината од раѓањето на револуционерот Гоце Делчев е нов предизвик во односите меѓу соседните земји, кои во изминатиот период повторно се затегнати. Македонсиот претседател Стево Пендаровски го оцени како настан од висок ризик. Опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ најави дека на денот на чествувањето ќе организира стража пред гробот на Делчев во скопската црква Свети Спас. За тој ден посета најавија и група на граѓани од Бугарија.

Односите меѓу Македонија и Бугарија се напнати во изминатите повеќе од две години, откако Софија започна со блокада на македонските евроинтеграции во 2019 година.

Блокадата делумно се надмина летоска и преговорите на земјава со ЕУ почнаа, но Бугарија го условува отворањето на поглавјата со внесување на Бугарите во македонскиот Устав, за што во моментов го нема потребното двотретинско мнозинство.

Односите меѓу Македонија и Бугарија, повторно станаа „жешка“ тема, откако минатата недела беше претепан Христијан Пендиков, секретар на бугарскиот клуб „Цар Борис Трети“ од Охрид. По овој настан, но и по изјавите на бугарскиот европратеник Александар Џамбаски дека „Македонија е бугарска“, се затегнаа односите меѓу Скопје и Софија. Потоа беше повлечен бугарскиот амбасадор од Македонија, а Бугарија се закани со можно вето.Блинкен ја почна посетата на Блискиот Исток

Американскиот државен секретар Антони Блинкен го посети Американскиот универзитет во Каиро, Египет, 29 јануари 2023 година.

Американскиот државен секретар Антони Блинкен денеска пристигна во Египет, со што ја почна тридневната посета на Блискиот Исток. Неговата посета доаѓа во време кога се разгорува насилството меѓу Израелците и Палестинците, а тема на разговори со неговите домаќини ќе бидат и Иран и Украина.

Блинкен во понеделник заминува за Ерусалим. Новата десничарска влада на ирзаелскиот премиерот Бенјамин Нетанјаху предизвика загриженост дома и во странство за иднината на секуларните вредности на Израел, поради нарушените односи со арапското население и застој во мировните преговори со Палестинците.

Палестински напаѓач уби седум лица во напад пред синагога во Ерусалим во петокот, што е најлошиот напад врз Израелците во областа Ерусалим од 2008 година. Во четвртокот, израелските сили убија седум вооружени мажи и двајца цивили во окупираниот град Џенин на Западниот брег, најсмртоносниот рација таму во последните години.

Блинкен таму ќе ги повтори американските повици за смиреност и ќе ја нагласи поддршката на Вашингтон за решение меѓу две држави, иако американските власти признаваат дека наскоро нема да има мировните преговори.

Блинкен ќе отпатува и за Рамала за да се сретне со претседателот на палестинската управа Махмуд Абас.

Кина повторно издава визи за патници од Јапонија

Аеродром во Пекинг

Кина денеска почнува повторно да издава визи за јапонските патници по тринеделната суспензија како протест поради построгите услови за влез на кинески туристи во Јапонија како дел од мерките против ширењето на коронавирус.

Кинеските власти на 10 јануари соопштија дека престанале да им издаваат визи на патниците од Јапонија поради барањето на Токио кинеските туристи да мора да имаат негативен тест на коронавирус за влез во Јапонија.

Барањето беше објавени кон крајот на декември во пресрет на Кинеската нова година.

Јапонија наведе дека порастот на случаи на коронавирус во Кина, откако ги ублажи мерките за борба против ширењето, како и штурото известување за вистинскиот број заразени, беа причини за воведувањето построги услови за влез на туристите.


Кина исто така прекина да им издава визи на Јужнокорејците, откако Сеул на почетокот на јануари воведе исти мерки за патниците од Кина.

Јужна Кореја минатиот петок соопшти дека мерката ќе остане во сила до крајот на февруари поради загриженост дека ширењето на коронавирусот во Кина може да се влоши поради честите патувања за прославата на Кинеска нова година.

Украински тенкисти на обука во Британија

Украински тенк Т-72 во регионот Доњецк, источна Украина, 18 јануари 2023 година

Украински тенкисти пристигнаа во Велика Британија на обука, соопшти британското Министерство за одбрана на 29 јануари, Пред само неколку дена Велика Британија и другите земји на НАТО ветија повеќе од 130 тенкови на Украина.

„Велика Британија, заедно со другите партнерски земји, ќе обезбеди тенкови „Челинџер 2“ на Украина, демонстрирајќи поддршка за Украина“, твитна Министерството на 29 јануари.

Соединетите Американски Држави и Германија минатата недела се договорија да испратат тенкови Абрамс и Леопард 2 во Украина, додека Обединетото Кралство претходно во јануари соопшти дека ќе испрати 14 тенкови Челинџер 2. Германија, исто така, им дозволи на другите земји, како Норвешка и Полска да ги испратат своите тенкови Леопард 2 од германско производство во Украина.

Полска соопшти дека ќе обезбеди уште 60 тенкови на Украина, како дополнение на 14-те тенкови Леопард 2 од германско производство што веќе ги вети.


Украинските власти постојано велат дека им се потребни 300 тенкови додека се обидуваат да ги протераат руските сили од нивната територија. Украина изгуби повеќе од половина од своите 850 тенкови во текот на 11-те месеци, наведува веб-страницата Орикс, која користи алатки за броење на уништената опрема.

Русија има многу повеќе тенкови од Украина, но нивните модели се инфериорни во некои клучни аспекти во однос на западните модели.

Вчитај повеќе

XS
SM
MD
LG