Достапни линкови

Парламентарни избори 2020

Граѓаните на Северна Македонија избраа нов пратенички состав. Официјалните резултати треба да ги соопшти ДИК денеска..


Зоран Заев, Зијадин Села, Билал Касами, Христијан Мицскоски и Али Ахмети

Сумирано

  • ДИК, прелиминарни резултати: СДСМ 46 пратеници, ВМРО-ДПМНЕ 44, ДУИ 15, АА-А 12, Левица два, ДПА еден

  • Лидерот на СДСМ Зоран Заев објави дека победиле со најмалку три пратеници разлика.
  • ВМРО-ДПМНЕ соопшти дека влегува во трка за формирање нова влада.
  • Изборниот ден помина во најдобар ред со мали спорадични инциденти, вели претседателот на ДИК, Оливер Дерковски.
  • Гласачките места беа затворени во 21 часот, излезноста на 15 минути пред затворањето на гласачките места беше 50,86 отсто.
12:01 16.7.2020
10:25 16.7.2020

09:55 16.7.2020
09:12 16.7.2020

Неважечки 31.107 гласачки ливчиња

Предвремени парламентарни избори 2020
Предвремени парламентарни избори 2020

Државната изборна комисија регистрира 31.107 неважечки ливчиња на вчерашните предвремени парламентарни избори, според обработени 3.421 од 3.480 избирачки места. Бројот на важечки ливчиња изнесува 869.533.

Вчитај повеќе

XS
SM
MD
LG