Достапни линкови

75 години од ослободувањето на Аушвиц


75 години по ослободувањето на Аушвиц се уште се идентификуваат жртвите
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:41 0:00

75 по ослободувањето на Аушвиц се уште се идентификуваат жртвите

Поминаа 75 години откако советските трупи го ослободија концентрациониот логор Аушвиц-Биркенау во Полска, но работата на идентификацијата на повеќе од милион жртви сè уште трае. Историчарите макотрпно собираат информации, користејќи сè, од листите за транспорт, етикетите за куфери и до графитите на ѕидовите на кампот, за да се обидат да ги идентификуваат сите убиени од нацистите.

Поминаа 75 години откако советските трупи пристигнаа во логорот на смртта во Аушвиц-Биркенау каде што најдоа хорор приказна.

Тие пронајдоа куп тела, урнатини на коморите за гас и илјадници ослободени затвореници кои го преживеаја она што сега го знаеме како холокауст.

Жртвите, повеќето од нив Евреи, достигнаа над милион, но со децении по завршувањето на војната, откривањето на имињата на мртвите се покажа како многу проблематично.

Кшиштоф Антончек е шеф на дигиталното складиште во музејот Аушвиц-Биркенау.

„Слекцијата беше организирана близу возот. СС ја организираше селекцијата. Сите луѓе кои беа премногу стари или премлади беа испратени до смрт. Осумдесет проценти, 90 проценти од новите пристигнувања беа испратени во гасните комори веднаш по пристигнувањето. Тие мораа да одат 2 милји во оваа насока кон бензинските комори Биркенау. Сите оние што беа избрани за смрт не беа регистрирани. Па сега сме на најголемиот гробишта во светот, но нема гробови, само пепел“.

Со години, историчарите макотрпно ги собираат информациите.

Овие посмртни сертификати што ги зедоа Советите по ослободувањето беа извадени од Русија во 1992 година, но музејот сè уште има само дел од оригиналната документација за кампот.

Зачуваните записи им овозможија на истражувачите да идентификуваат над 60% од околу 400.000 луѓе затворени во кампот.

Копиите од транспортите се користат за да се обидат да се идентификуваат над 900.000 жртви кои никогаш не биле регистрирани.

„Зборуваме за превоз од Терезин, Мехелен во Белгија, Дранси во Франција, од Берлин, Виена, од Вестерборк во Холандија. Очигледно, тоа е почетната точка, бидејќи нема информации на овие списоци за тоа што се случило со овие луѓе. Знаеме, се разбира, тие беа донесени тука, затоа што се на списоците, но ништо не е запишано за нивната понатамошна судбина. И затоа е важно, работејќи со Дигиталното складиште, да ги споредувате информациите од овие списоци со информациите од другите документи што преживеале“.

Секој можен ресурс се користи, без оглед дали се тоа имиња на илјадници куфери што ги оставиле мртвите, приказни за преживеани и семејни сведоштва, или дури и графити оставени од поранешните затвореници на ѕдовите во логорот.

Кшиштоф Антончик вели:

„Имаме таканаречени билети за воз за грчките Евреи, 30.000 мали картички, што е како доказ за фактот дека овие лица биле депортирани. Депортирани се над 50.000 грчки Евреи. Повеќето од нив беа убиени веднаш по пристигнувањето“.

Антончик оценува дека идентификувањето на сите жртви на Аушвиц никогаш нема да биде можно, но оти оваа ранота нема да запре.

  • 16x9 Image

    Гоце Атанасов

    Со новинарство започна да се занимава за време на студиите по новинарство во Скопје. Работел во Млад борец, Нова Македонија, Македонската радио телевизија, А1 телевизијата и во Дојче Веле, а во Радио Слободна Европа е од започнувањето на емитувањето на македонски јазик.

XS
SM
MD
LG