Достапни линкови

Грција веќе не може да се справи со мигрантите


Грчката влада објави итни мерки откако почна да расте бројот на бротчиња со мигранти кои пристигнуваат на грчките острови. Масовниот прилив на мигранти во последниве неколку недели придонесе за поголем број конфликти во бегалските кампови.

Атина реши да ги забрза процедурите за азил, а планира и да го намали бројот на мигранти во камповите на грчките острови со тоа што ќе ги пренесе на копнениот дел од Грција.

Грција и натаму под притисок на мигрантите
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:13 0:00

Исто така најавени се поинтензивни гранични патроли во соработка со агенцијата за контрола на границите на ЕУ, Фронтекс.

Претходно, Јоргос Кумуцакос, заменик министер за цивилна заштита кој е надлежен и за миграциската политика на Грција, изјави дека проблемот со миграцијата е надвор од можностите на Грција да се справи сама.

Неговите забелешки дојдоа откако деновиве со над десетина бротчиња на пристаништата на островите Лезбос и Хиос во источна Грција стигнаа неколку стотици мигранти.

Според најновите статистички податоци, вкупниот број бегалци заглавени на островите Лезбос, Самос, Хиос, Лерос и Кос е околу 22.700, а бегалските кампови на овие острови се целосно исполнети.

На пример, на Самос има над 4.000 бегалци кои живеат во камп со капацитет од само 650 лица.

Омар Макдези мигрант од Сирија кој е сместен во кампот Морија на Лезбос вели:

„Кампот Морија е за 3.500 луѓе, а сега во Морија имаме 12.000 луѓе“.

Таму деновиве еден авганистански тинејџер нападнал тројца авганистански бегалци со нож, при што убил еден, а повредил двајца други.

Со проблемите во врска со мигрантите во Грција беше запознат и францускиот претседател Емануел Макрон кој повтори дека е неопходна поголема солидарност меѓу државите за справување со кризата.

„Солидарноста сè уште и недостига на Европа. Некои се уште носат неприфатливи одлуки, а справувањето со неодамнешните случаи останува длабоко незадоволително, и покрај пристигнувањето на мигрантите, ќе биде потребно да се работи на длабинско обновување на Шенген, со поголема одговорност и солидарност “, изјави Макрон по разговорите во Париз со грчкиот премиер Киријакос Мицотакис.

  • 16x9 Image

    Гоце Атанасов

    Со новинарство започна да се занимава за време на студиите по новинарство во Скопје. Работел во Млад борец, Нова Македонија, Македонската радио телевизија, А1 телевизијата и во Дојче Веле, а во Радио Слободна Европа е од започнувањето на емитувањето на македонски јазик.

XS
SM
MD
LG