Достапни линкови

Вести

Јанева: Се водеа преговори со Камчев да стане соработник

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева за денешните аудио разговори кои ги објави италијанскиот весник „Ла Верита“ повтори дека во интерес на предистрагите и истрагите кои се водат во СЈО, повеќе пати разговарала со разни лица, во обид да се издејствуваат подобри позиции во кривичните предмети, а тоа, според неа, често се случувало да се одвива преку од нив назначени посредници.

„Во конкретниот случај, во тој период, се водеа преговори од моја страна со лицето О.К. да стане соработник – сведок во една нова предистрага која ја водевме во Обвинителството, заедно со еден од моите помошници обвинители“, вели Јанева.

Таа уште еднаш порача дека ги повикува истражните органи што е можно побргу да ја завршат истрагата, да ги приберат сите докази и да ги завршат сите форензички вештачења поврзани со случајот „Рекет“, за целосно расчистување на случајот и обелување на нејзиното име.

„Ла верита“ и денеска објави нови аудиоснимки за случајот во кои, како што наведува весникот, Јанева го уверува бизнисменот Орце Камчев дека држи се под контрола во случајот „Империја“ и дека обвинителката на СЈО, Лиле Стефанова која го води предметот без неа не може ништо.

види ги сите денешни вести

Најголем интерес за трета доза на вакцина

Вакцинација во Скопје.

Министерството за здравство информираше дека во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 7.739 дози вакцини, од кои 748 се аплицирани како прва доза, 1.629 се ревакцинирани, а 5.362 граѓани примиле трета доза вакцина.

Заклучно со 25 октомври, како што се наведува, вкупно се вакцинирани 801.988 граѓани, ревакцинирани се 771.165 а трета доза примиле 15.851 граѓани. Според соопштението, 54 отсто од граѓаните над 40 годишна возраст се ревакцинирани, а 33 проценти од популацијата од 18 до 39 години примиле барем една доза вакцина.

Опфатот со вакцинација со една доза вакцина, на полнолетната популација е 57 отсто, а со две дози опфатени се 46 проценти од граѓаните над 18 години. Според бројот на аплицирани вакцини, 38 отсто од целата популација во нашата земја е вакцинирана, а 35 проценти од популацијата во државата примила две дози вакцина.

Киненова: Јовановски добитник на наградата за особен придонес во филмската уметност

Мето Јовановски

Наградата за особен придонес во филмската уметност, која ја доделува МФФ „Киненова“ годинава му припадна на македонскиот актер Мето Јовановски.

„Јас сум еден од оние кои во овие години многу малку сакам да зборувам и не сум прифатил никаков настан да кажам било што, затоа што сите имаме по нешто да кажеме. Меѓутоа толку многу работи се кажани, а промени не гледам некакви, така што подобро е човек некогаш да одмолчи некои работи, повеќе би сакал да зборувам за проект кој сега се создава кога креативци, луѓе филмаџии ќе се соберат и ќе прават нов филм, проект, нешто ново да се понуди, но да не живееме на стара слава сакам да кажам, рече Јовановски“.

Во чест на лауреатот на „Киненова“ ќе биде прикажан филмот „Тетовирање“ на Столе Попов. Култниот филм „Тетовирање“ е прв домашен филм прикажан во независна Македонија, а сниман и продуциран во последните мигови на Југославија. Мето Јовановски го глуми главниот лик кој поради замрсените лавиринти на поранешниот социјалистички систем завршува во затвор.

Оваа година МФФ „Киненова“ постхумно доделува и две награди за особен придонес во филмската уметност на актерите Сабина Ајрула Тозија и Љупчо Тодоровски-Упа.

„Љупчо Тодоровски беше значаен дел од Фестивалот, беше еден од неговите основачи и во таа чест се востановува наградата која ќе го носи неговото име и ќе се доделува за најдобро актерско остварување во главната натпреварувачка програма, соопшти директорот на фестивалот“, Небојша Јовановиќ.

Влада: Се стопира изградбата на Прифатниот центар за странци во Бардовци

илустрација

Владата на денешната седница донесе одлука за стопирање на изградбата на Прифатниот центар за странци во Бардовци и негово преместување на локација надвор од населено место.

Ова, како што е објавено на фејсбукот на Владата, доаѓа како одговор на барањето на граѓаните од Бардовци и Волково кои со месеци протестираа против изградбата на центарот.

„Граѓаните имаа оправдани дилеми поради што неколку пати за ова се обраќаат до централните институции, Општина Карпош и до меѓународната заедница. Во директна комуникација со граѓаните на Бардовци, Владата ги уважува нивните аргументи и во транспарентна постапка ќе бара нова локација надвор од населено место со цел реализација на овој важен проект“, пишува во објавата на Владата на Фeјсбук.

Нови 511 случаи на ковид 19, починати се 10 лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 3.622 тестирањe, а регистрирани се 511 нови случаи на Ковид-19.

Најголем број заразени има во Скопје – 247, Куманово – 54, Велес – 29, Кочани – 21, Битола – 20, Тетово, Прилеп, Кавадарци и Штип – по 15, Крива Паланка – 10, Делчево – 9, Гевгелија – 8, Кичево – 7, Неготино и Свети Николе – по 6, Виница – 5, Охрид и Богданци – по 4, Струмица, Радовиш, Валандово и Кратово – по 3, Ресен и Демир Хисар – по 2, Гостивар, Берово, Пробиштип, Крушево и Македонкса Каменица – по 1 лице.

Регистрирани сe 497 оздравени пациент. Во текот на изминатите 24 часа пријавени се 10 починати лица, сите во болнички услови.

Досега во земјата се направени вкупно 1.369.624 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на Ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 200.412, бројот на оздравени пациенти е 187.149, на починати е 7.072, а бројот на активни случаи изнесува 6.191.

Четири деца загинаа во потонат чамец кај грчкиот остров Хиос

илустрација

Четири деца на возраст од три до 14 години загинаа откако потона чамец со бегалци и мигранти, во морскиот дел, југоисточно од островот Хиос, едно лице се води за исчезнато, а 22 се спасени, јави дописничката на МИА од Атина.

Министерот за миграција и азил на Грција Нотис Митаракис, преку „Твитер“ информираше за билансот од несреќата, објави фотографии и истакна дека Турција мора да ги спречи криумчарите.

„Ова е реалноста на експлоатацијата на мигрантите од страна на криминалните банди во Егејското Море. Бескрупулозните криумчари ги ставаат во опасност животите во претоварените непловни гумени чамци кај Хиос. Трагично, и покрај максималните напори на грчката крајбрежна служба, четири деца, сите на возраст од три до 14 години – се потврдени мртви, едно лице се води за исчезнато, 22 се спасени и се згрижени на брегот. Турските власти мора да сторат повеќе за да ја спречат експлоатацијата од криминалните банди. Овие патувања никогаш не смеат да се дозволат“, напиша Митаракис.

Во спасувачка акција на грчката крајбрежна служба во морскиот дел, југоисточно од островот Хиос, според грчките медиуми, учествуваат три бродови, два на крајбрежната служба и еден на НАТО, хеликоптер супер пума, хеликоптер на грчката армија, три рибарски чамци и три бродови што се наоѓаат во близина.

Седуммина убиени во масакр во Вухан, убиецот скокнал од мост

илустрација

Полицијата во Вухан, Кина, соопшти дека трага по маж кој убил седум луѓе, а потоа скокнал од мост во градот.

„Осомничениот, по име Гао (39), уби петчлено семејство и уште две лица додека бегаше“, соопшти полицијата во Вухан.

Гао го посетил домот на маж чие презиме е Џанг, во село во близина на Вухан, во неделата навечер, објавија локалните медиуми. Џанг привремено бил секретар на Комунистичката партија во селото, а човекот тврдел дека има некои работи што со него треба да ги реши.

Џанг и неговата сопруга биле пронајдени мртви на местото на настанот, заедно со нивната снаа и внуците. Едно дете пронајдено на местото на настанот сè уште дише и е испратено во болница, објавија локалните медиуми.

Мажот потоа убил случаен минувач и возач, чиј автомобил го украл за да избега. Осомничениот бегал додека не стигнал до мостот на мостот на реката Јангце и скокнал од мостот рано наутро, наведе полицијата.

Четири владини службеници киднапирани во Пакистан

Провинцијата Кибер Пахтунхва во Пакистан

Неидентификувани вооружени лица киднапирале четворица владини службеници, вклучително и една жена, во северозападен Пакистан, соопштија денеска полицијата и локалните власти.

„Четворицата биле киднапирани додека вршеле увид на проект за брана,“ изјави за РСЕ локалниот полицаец Шер Акбар.

Тој додаде дека четирите лица биле во мониторинг тим од Одделот за шуми, кој го посетил местото на браната Мохманд Кел Баран во провинцијата Кибер Пахтунква. Операцијата за пребарување на областа е во тек.

Висок офицер на Одделот за шуми, кој сакаше да не биде именуван бидејќи не е овластен да зборува за медиумите, за Радио Машаал изјави дека меѓу киднапираните вработени има и жена полицаец.

Областа каде што се случи киднапирањето се граничи со племенската област Северен Вазиристан во Хајбер Пахтунква, каде што во февруари годинава вооружени мажи киднапираа шест лица, вклучително и двајца владини здравствени службеници. Шестмината беа ослободени претходно овој месец по осум месеци заробеништво.

Колекција на антички златни предмети доделени на Украина

илустрација

Апелациониот суд во Холандија денеска донесе одлука колекцијата на антички златни предмети од Крим, што ја побараа и Украина и музеите во рускиот регион да и се врати на украинската држава.

Предметите меѓу кои има златна кацига и златен ѓердан, и двете тешки по килограм, беа изложени во Холандија кога Крим беше анектиран од Русија во 2014 година.

Претседавачкиот судија Полина Хофмајер-Рутен рече дека националните културни интереси на Украина се пред интересите на музејот на Крим.

„Музејот „Алард Пирсон“ не е обврзан да ги враќа предметите во музеите на Крим. Украинската држава има право на приоритет, врз основа на Законот за музеи“, се наведува во судската одлука.

Одлуката може да се обжали до Врховниот суд на Холандија. Универзитетот во Амстердам, кој е сопственик на музејот Алард Пирсон, соопшти дека предметите ќе останат во складиште додека не се реши случајот.

Бектеши: Нема потреба од кризна состојба во енергетиката

Министерот за економија Крешник Бектеши

Во моментот нема потреба да се прогласи кризна состојба во делот на енергетиката, изјави денеска министерот за економија Крешник Бектеши, нагласувајќи дека до крајот на годината нема да има зголемување на цената на струјата за домаќинствата.

„Големи ценовни шокови нема да има и за тоа сум убеден. Ќе интервенираме секаде каде треба за да нема такви ценовни шкови. Не верувам дека ќе се доведеме во таква ситуација во јануари“, рече Бектеши на денешната прес-конференција по седницата на Комисијата за електроенергетска кризна состојба, додавајќи дека отсега никој не може да гарантира дали ќе има зголемување на цената по Нова година, бидејќи се работи за светска криза која се рефлектира и врз нашата електроенергетска мрежа.

Бектешти посочи дека веќе работи вториот блок на РЕК „Битола“, кој се надева дека до крајот на денот ќе работи со полн капацитет, а веќе е испратено и писмо до стопанските комори за набавка на мазут во случај да треба да се вклучи ТЕЦ „Неготино“. Министерот се надева дека ќе биде успешен и тендерот за набавка на јаглен за потребите на третиот блок на РЕК „Битола“, кој, според неговите проценки, би почнал со работа за три до четири недели. Доколку тендерот за третиот блок на РЕК „Битола“ не биде успешен, тогаш Бектеши најави уште еден состанок на Комисијата и додаде дека и АД ЕСМ има право да купи струја од странство.

Кризна состојба во делот на енергиката прогласува Владата на предлог на Комисијата за електроенергетска кризна состојба, со која раководи министерот за економија. Во случај доколку би се прогласила кризна состојба има сет на мерки од кои некои се т.н. меки мерки, а дел се мерки кои би ги донела Владата, како што е на пример мерката кога и колку да се користи уличното осветлување.

За седуммина граѓани на Авганистан обезбеден траен престој во Португалија

Првата група авганистански граѓани пристигнуваат на Меѓународниот аеродром во Скопје

Седуммина граѓани на Авганистан, четворица возрасни и три деца, изутрината од Меѓународниот аеродром Скопје преку Истанбул, заминаа за Португалија како нивно трајно одредиште, соопшти владината прес-служба.

Станува збор за вработени во меѓународни организации и нивни семејства на кои во изминатиот период нашата земја им обезбеди привремено засолниште во рамки на меѓународната хуманитарна операција за помош на продемократското население во Авганистан, кое е под закана на новата талибанска власт во земјата.

„Северна Македонија во моментов дава прибежиште на 400 граѓани од Авганистан. Тие овде ја добиваат целата потребна поддршка додека не се обезбеди трансфер до нивната крајна дестинација. Трошоците за престојот се покриени од меѓународните организации“, стои во соопштението.

Пакистан и Кина побараа хуманитарна помош за Авганистан

Лидерите на Пакистан и Кина на 26 октомври упатија заеднички апел до меѓународната заедница, повикувајќи на итна хуманитарна и економска помош за Авганистан, каде што луѓето се соочуваат со недостиг на храна и лекови во претстојната зима.

Во соопштението се вели дека пакистанскиот премиер Имран Кан и кинескиот претседател Си Џинпинг разговарале за ситуацијата во Авганистан во телефонски разговор, и се согласиле дека на луѓето таму им е потребна меѓународна помош „за да се олесни нивното страдање, да се спречи нестабилноста и да се помогне во обновата по повлекувањето на силите предводени од САД и преземањето на власта од Талибанците во август.

Заедничкиот апел е упатен за време на дводневните разговори на кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји со претставници на Талибанците во Катар за да разговараат за низа прашања.

Во меѓувреме Кина ги повика Талибанците да ги задржат граничните премини отворени, притоа нудејќи 31 милион долари хуманитарна помош заедно со 3 милиони дози вакцини против Ковид-19 од кинеско производство.

Пекинг долго време се противеше на операциите на Соединетите Држави и силите на НАТО во Авганистан. Откако Талибанците ја презедоа власта во август, тие ја задржаа отворена својата амбасада во Кабул, но не ја признаа владата предводена од Талибанците.

Кинеските власти повикаа на инклузивна влада во Авганистан, но речиси ништо не кажаа за ограничувањата на Талибанците за пристапот на жените до работа и образование и други прашања поврзани со човековите права.

Пакистан сака светската заедница да ги одмрзне средствата на Авганистан за да му овозможи на Кабул да ги користи сопствените пари за да избегне продлабочување на кризата. Во моментов, талибанските лидери немаат пристап до резервите на авганистанската централна банка од 9 милијарди американски долари.

Повторување на гласањето од првиот круг ќе има во Дебар и во Шуто Оризари

илустрација

Во недела на локалните избори повторување на гласањето од првиот круг ќе има на две избирачки места – на 0543 во Дебар за градоначалник и на 2957/1 во Шуто Оризари за членови на советот. Управниот суд го поништи гласањето во ови две избирачки места откако тужби до него за одлуките на ДИК по приговорите поднесоа Алијанса на Албанците и Алтернатива и Движењето „Одлучно за Македонија“ предводено од ДОМ и ЛДП.

Од Државната изборна комисија (ДИК) велат дека прегласањето во Дебар би имало минимално влијание на резултатот на изборот на градоначалник. За градоначалник во овој град „се натпреваруваат“ Хекуран Дука од ДУИ, Беким Поцеста од АА и Алтернатива и Петрит Клења од ДПА. Поцеста освои 3.998 гласови, Дука 3713, додека Клења 37 гласови.

Кандидатот на АА и Алијанса, според информациите од коалицијата, не победи во првиот круг од изборите бидејќи му недостасуваа 29 гласови. Во избирачкото место 0543 во Дебар во Избирачкиот список запишани за гласање се 777 граѓани со право на глас.

На избирачкото место 2957/1 во Шуто Оризари во недела ќе се прегласува за членови на советот, и паралелно ќе се гласа за вториот круг од локалните избори за градоначалник. На ова избирачко место има 655 гласачи.

Во вториот круг од локалните избори, што ќе се одржи в недела на 31 октомври 2021 година, ќе се гласа во вкупно 44 општини, а гласање нема да има во Маврово-Ростуше и Центар Жупа бидејќи не беше исполнет законскиот цензус на гласање да излезат најмалку една третина од запишаните гласачи во Избирачкиот список. ДИК ќе ја извести Владата, а потоа во согласност со Законот за локална самоуправа ќе се организира повторување на гласањето.

Рекорден број на заразени и починати од корона во Бугарија

Бугарија, која има најнизок процент на вакцинирана популација во ЕУ, објави рекорден дневен број на заразени и смртни случаи од коронавирус.

Во последните 24 часа во Бугарија со коронавирус се заразиле 5.863 лица, а 243 починале, покажуваат официјалните податоци таму. Досега од ковид, во земјата која има околу 7 милиони жители, починале 23.316 лица.

Бугарија воведе задолжителни здравствени сертификати за повеќето затворени јавни места поради ширењето на заразата и слабата покриеност со вакцинација. Ограничувањата предизвикаа протести, а некои политички партии ја обвинија преодната влада за лошо управување со пандемијата пред изборите на 14 ноември.

Здравствените власти предупредија дека ако новиот бран на зараза не забави, ограничувањата би можеле да бидат уште поголеми бидејќи болничкиот систем сè потешко се справува со толку многу пациенти.

Во моментов, има повеќе од 7.100 лица на болничките одделенија за ковид, од кои 608 се на одделенијата за интензивна нега. Според податоците, повеќе од 90 отсто од пациентите не се вакцинирани.

Бројот на вакцинирани почна да се зголемува од минатиот четврток, кога властите го ограничија влезот на многу јавни места. Само оние кои се вакцинирани, имаат негативен тест или прележале ковид, можат да влезат во рестораните, кината и спортските сали.

Молдавија купи полски гас, поради недостиг на руски

илустрација

Молдавската влада соопшти дека купила милион кубни метри природен гас од Полска, откако Кишињев не успеа да се договори за нов енергетски договор со традиционалниот снабдувач Русија, објави Радио Слободна Европа на англиски јазик.

„Потпишан е договор за пробна набавка на милион кубни метри природен гас помеѓу државната компанија Енергоком и полската компанија ПГНиГ“, се вели во соопштението на владата која овој потег го нарекува „прва набавка на гас од алтернативни извори“ во независна Молдавија.

Набавката „ќе ја тестира можноста за увоз на гас од алтернативни извори и ќе го балансира нискиот притисок во системот за снабдување со природен гас“, се вели во соопштението.

Молдавија прогласи вонредна состојба минатата недела откако нејзиниот договор за гас со рускиот државен Газпром, најголемиот снабдувач со гас во Европа, истече на крајот од минатиот месец, а двете страни не успеаја да се договорат за деталите за новиот долгорочен договор.

„Газпром“ го продолжи договорот до крајот на октомври, истовремено зголемувајќи ја цената на 790 долари за кубен метар од 550 долари колку што беше цената минатиот месец.

Молдавскиот вицепремиер Андреј Спину вчера рече дека владата во Кишињев ќе продолжи со разговорите со Газпром оваа недела и ќе побара „фер“ цена.

Итен состанок на Советот за безбедност за Судан

илустрација

Советот за безбедност на Обединетите нации (ОН) за денеска закажа итен состанок поради воениот удар во Судан.

Дипломатски извори доцна синоќа соопштија дека консултации побарале Соединетите Држави, Велика Британија, Франција, Ирска, Норвешка и Естонија.

Суданската армија вчера ја презеде власта во земјата, го уапси премиерот и неколку министри и ја распушти преодната влада.

Илјадници излегоа на улиците за да протестираат против пучот, кој се заканува да го загрози кревкиот напредок на земјата кон демократијата. Демонстрантите цела ноќ ја поминаа на улица барајќи враќање на цивилните власти.

„Граѓанската власт е избор на народот“ и „Не на воената власт“, извикуваа додека поставуваа гумени барикади.

Протестите продолжија и покрај пукотниците и военото насилство врз демонстрантите, во кои загинаа неколку луѓе, а над 80 беа повредени.

Расте бројот на ковид заразени, во моментот активни 6100 случаи

илустрација

Бројот на заразени со коронавирус изнесува 6.187 лица и бележи зголемување во однос на претходната недела. На 20 октомври имало околу 5700 активни случаи, а вчера беа регистрирани околу 6.200.

Вчера беа регистрирани и 11 починати лица, како и 330 оздравени пациенти. Досега во земјата се направени вкупно 1.366.002 тестирања на Ковид-19. Вкупниот број Ковид-дијагностицирани лица во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 199.901, бројот на оздравени пациенти е 186.652, на починати е 7.062

Според епидемиолошки анализи во моментов, во Скопје се половината од активните случаи или 3190. Следи Куманово со 446 активни, Велес – 309, Прилеп – 245, Битола – 201. Државните здравствени институции продолжуваат со вакцинација на населението против Ковид-19. Во државата се вакцинирани над 800 000 граѓани. Воедно, над пет илјади граѓани примиле трета анти ковид доза на вакцината.

Според бројот на аплицирани вакцини, 38 отсто од целата популација во земјава е вакцинирана, а 35 проценти од жителите примиле две дози вакцина.

Претседателот Бајден ќе учествува на самитот АСЕАН-САД

Американскиот претседател Џо Бајден

Американскиот претседател Џо Бајден денеска ќе присуствува на состанокот со Асоцијацијата на државите од Југоисточна Азија (АСЕАН). Бајден ќе ја предводи делегацијата на САД на виртуелниот што ќе се одржи како дел од состанокот на лидерите на АСЕАН оваа недела. Ова е првпат по четири години Вашингтон да се вклучи на највисоко ниво со блокот што го смета за клучен за својата стратегија против Кина. Аналитичарите велат дека средбата на Бајден со блокот од 10 нации ги одразува напорите на неговата администрација да ги ангажира сојузниците и партнерите во колективните напори против Кина.

Бајден: САД ќе го бранат Тајван

Тие очекуваат Бајден да се фокусира врз соработката за дистрибуција на вакцини против ковид-19, климатските промени, синџирите на снабдување и инфраструктурата. Тој, исто така, се очекува да го увери АСЕАН дека неодамнешниот фокус на САД врз ангажманот со Индија, Јапонија и Австралија во таканаречениот формат Quad и договорот за снабдување на Австралија со подморници на нуклеарен погон не се наменети да ја заменат централната улога на АСЕАН во регионот.

Макрон е за поголема улога на ЕУ во Индо-пацифичкиот регион

Претходно, Малезија и Индонезија изразија загриженост дека австралиските подморници на нуклеарен погон би можеле да го зголемат ривалството меѓу големите сили во Југоисточна Азија. САД, Британија и Австралија во септември објавија дека формирале безбедносен сојуз кој вклучува помош во изградбата на подморници на нуклеарен погон во Австралија. Според договорот, Австралија ќе изгради најмалку осум подморници на нуклеарен погон, користејќи американска технологија. Експертите велат дека нуклеарните подморници ќе и овозможат на Австралија да спроведува подолги патроли, што ќе значи посилно воено присуство на Алијансата во регионот.

Иран и ЕУ ќе разговараат за иранското нуклеарно прашање

Главниот преговарач на ЕУ Енрике Мора и политичкиот заменик во Министерството за надворешни работи на Иран Али Багери

Иранскиот министер задолжен за нуклеарни прашања Али Багери оваа недела во Брисел ќе се сретне со европскиот преговарач Енрике Мора за да разговараат за продолжувањето на иранските нуклеарни преговори, изјави портпаролот на шефот на европската дипломатија Петер Стано. Тој, сепак, додаде дека не е планирана средба со високиот претставник на ЕУ Жозеп Борел, кој ги координира преговорите за нуклеарниот договор меѓу големите сили и Иран во 2015 година. ЕУ врши притисок врз Иранците да ги продолжат преговорите започнати во Виена за спасување на нуклеарниот договор од 2015. Преговорите беа прекинати од јуни, кога беше избран новиот ирански претседател.

Координаторот на ЕУ за нуклеарни преговори во посета на Иран

Али Багери на својот Твитер профил објави дека в среда ќе се сретне со координаторот на иранскиот договор во Брисел со цел продолжување на преговорите. Борел, кому му беше кажано дека иранскиот преговарач сака да се сретне со него, рече дека е подготвен да го прими, но не и да преговара. Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека е подготвен да ја врати Америка на договорот од кој неговиот претходник Доналд Трамп се повлече во 2018 година, под услов Иран, паралелно, повторно да почне да ги почитува обврските од тој договор. Договорот беше потпишан во 2015 година од САД, Британија, Кина, Русија, Франција и Германија и понуди укинување на дел од меѓународните санкции во замена за драстично намалување на иранската нуклеарна програма, која беше ставена под строга контрола на ОН.

Израел: ефикасноста на вакцината Фајзер е 90 проценти

Потврдена е ефикасноста на вакцината Фазер против видот делта

Вакцината на Фајзер/Бионтек против ковид-19 е исклучително ефикасна во спречувањето на инфекции кај младите луѓе на возраст од 12 до 18 години, според новата израелска студија објавена во Медицинскиот журнал Нова Англија. Ефикасноста на вакцината во спречувањето на нови случаи на инфекција кај адолесцентите се покажа дека е 90 проценти и 93 проценти во спречувањето на ширење на симптоматска инфекција седум до 21 ден по втората доза. Во истражувањето спроведено од здравствената служба Клалит биле опфатени 185.000 лица, односно споредени се 94.000 вакцинирани млади со исто толку неимунизирани.

Се зголемува интересот за трета доза, вчера вакцинирани 4720 луѓе

Во Романија и Бугарија расте трговијата со лажни сертификати за вакцини

Потврдена е и ефикасноста на вакцината Фазер против видот делта, бидејќи студијата била спроведена од јуни до септември оваа година во време кога тој вид бил најдоминантен во Израел. Иако е докажана ефикасноста на вакцината во спречување на симптоматски случаи на ковид-19, нема доволно податоци за да се утврди ефикасноста на вакцината во спречување на хоспитализација за оваа болест кај младите луѓе. Израел беше една од првите земји што започна широка кампања за вакцинација против ковид-19 во декември минатата година. Оттогаш, повеќе од 15,8 милиони дози се примени од 5,71 милиони луѓе. Денес, 62 проценти од населението во Израел е целосно вакцинирано.

Словенечката полиција ги истражува заканите кон премиерот Јанша и други политичари

словенечкиот премиер Јанез Јанша

Словенечката полиција денеска потврди дека истражува поштенски пратки во кои им се заканувале смрт на високи државни функционери и на заштитени лица. Полицијата била известена за пет пратки со слична содржина, со непосредни смртни закани, и во секоја имало по еден куршум за пушка, изјави Стојан Белшак од Секторот за криминалистичка полиција во Љубљана. Тој додаде дека истрагата се уште е во почетна фаза на прибирање информации кои треба да доведат до сторителот, а за други детали не може да зборува поради интересот на истрагата.

Јанша: Пред проширувањето да се решат односите меѓу Македонија и Бугарија и Србија и Косово

Во неделата медиумите објавија дека премиерот Јанез Јанша и министерот за одбрана Матеја Тонин на своите домашни адреси примиле пратки со смртна закана, што подоцна и официјално беше потврдено. Покрај премиерот и министерот, пратки со иста заканувачка содржина добиле и две пратенички групи и еден пратеник, наводно претседателот на Словенечката национална партија Змаго Јелинчиќ, објавија вчера словенечките медиуми. Претставниците на повеќе партии остро ги осудија како недозволиви сите форми на закани и насилство, а претседателот на Собранието Игор Зорчиќ ги повика сите политичари да бидат толерантни и умерени во комуникацијата.

Ердоган се откажа од протерување на 10 западни амбасадори

турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган

Западните амбасадори во Турција се „повлекоа“ и ќе бидат „повнимателни во иднина“, изјави турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и се откажа од протерувањето на 10 дипломати на кои им се закануваше поради нивната поддршка на затворениот филантроп Осман Кавала. „Нашата намера не беше да предизвикаме криза, туку да ги заштитиме суверените права на Турција“, рече Ердоган.

Ердоган се закани со протерување на амбасадорите од западните земји


Десет амбасадори од САД, Канада, Франција, Финска, Данска, Германија, Холандија, Нов Зеланд, Норвешка и Шведска во заедничка изјава на 18 октомври повикаа на „брзо и правично решение“ за Осман Кавала, кој е во затвор од 2017 година. Ердоган ова го протолкува како „напад“ и „навреда“ за турското правосудство, додавајќи дека турските судови не примаат наредби од никого.

Финска ја осуди одлуката на Турција да протера амбасадори на десет земји

„Нивната нова изјава покажува дека тие се повлекле“, рече Ердоган откако 10 земји потврдија во изјавите дека постапуваат „во согласност со членот 41 од Виенската конвенција“ кој ги регулира дипломатските односи и забранува какво било мешање во внатрешните работи на земјата домаќин. Ердоган во саботата објави дека наредил што поскоро протерување на тие 10 дипломати, иако таа објава не беше придружена со официјално известување испратено до дадените земји.

Стејт департмент: Заканите кон институциите на БиХ против интересите на граѓаните на земјата

американскиот специјален пратеник за Западен Балкан Габриел Ескобар

Американскиот Стејт департмент објави дека заканите кон институциите на Босна и Херцеговина се насочени против интересите на граѓаните на таа земја. „Заканите кон институциите на државно ниво ги делат граѓаните на БиХ и ги лишуваат од попросперитетна и стабилна европска иднина“, беше објавено на официјалниот Твитер профил на Канцеларијата на Стејт департментот за Европа и Азија. Советот на министри на БиХ соопшти дека претседавачот со таа институција Зоран Тегелтија телефонски разговарал со американскиот специјален пратеник за Западен Балкан Габриел Ескобар.

Пораки за мир и стравот од нова војна во БиХ

САД и ЕУ сериозно загрижени за „реториката на поделби“ во Босна и Херцеговина

Се наведува дека Тегелтија го информирал Ескобар за актуелните политички и економски околности во Босна и Херцеговина, изразувајќи жалење што Европската унија не покажува интерес за приклучување кон земјите од Западен Балкан. Зборувајќи за внатрешните односи во Босна и Херцеговина, тој оценил дека почитувањето на уставните надлежности на сите нивоа на власт и Дејтонскиот мировен договор е единственото решение за непречено функционирање на Босна и Херцеговина. Минатата недела, Ескобар, кој наскоро треба да ја посети БиХ, телефонски разговарал и со членовите на Претседателството на Босна и Херцеговина, Жељко Комшиќ и Шефик Џаферовиќ.

Времето денеска: претежно сончево

Наутро студено, на повеќе места со негативни температури и со услови за слаба утринска магла по одделни котлини. Во текот на денот претежно сончево. Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Дневната температура ќе биде од 10 до 17 степени. Во Скопје и околината слично време. Дневната температура ќе биде 14 степени.

Заев најави дека и ако го изгубат Скопје владата ќе ја предводи СДСМ

Прес-конференција на Зоран Заев по гласањето во првиот круг од Локалните избори 2021

Премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев вечерва во гостување на телевизија Сител рече дека пораката која ја даде по првиот круг од локалните избори, дека ако го изгубат Скопје во вториот круг тој не може да ја води владата, е пред се во насока на мобилизација на гласачкото тело. Но, тој нагласи дека влада предводена од него ако се изгуби главниот град не е можна, а на конкретното прашање дали во таков случај владата би ја предводел некој од СДСМ одговори потврдно.

„Секако влада предводена од СДСМ со коалиционите партнери, како што се надеваме зајакната плус, оти важен е секој пратеник за се што е закочено во Собранието. Останува влада предводена од СДСМ“, рече Заев.

Тој нагласи дека владината коалиција е стабилна и дека имаат комплетна комуникацијата и покрај поддршката која партијата Беса, која е дел од владината коалиција, денеска ја даде на кандидатите од опозициската Алијанса за Албанците кои влегуваат во вториот круг против кандидатите на другиот владин партнер ДУИ.

„Легитимно е секој да се бори за гласовите“, рече Заев.

Премиерот вели и дека парламентарното мнозинство е стабилно, дека 62 пратеника јавно се изјаснија дека остануваат дел од владината коалиција и оти верува дека ќе има и неколку пратеници повеќе, но за тоа, како што кажа ќе зборува по вториот круг локални избори што ќе се одржат в недела.

Заев нагласи дека не е време за предвремени парламентарни избори бидејќи следните две ипол години биле неповторилива шанса да се развива економијата и да се валозизира веќе сработеното.

„Сите крупни прашања се затворија. Дома немаме етнички отворени прашања, немаме отворени прашања со соседите, петте точки со Бугарија ги знаеме и ги работиме. Верувам дека по 14 ноември кога завршуваат изборите во Бугарија до следната седница на Советот за општини работи имаме доволно време тоа да го завршиме и да ја добиеме првата меѓувладина конференција“, рече Заев.

Во вториот круг верува дека СДСМ ќе има видлива победа и очекува видлива разлика во корист на СДСМ во Скопје, Чаир, Карпош и Центар.

Руската полиција трага по истражувачки новинар

Познатиот руски новинар Сергеј Резник, кој со години работи на теми за антикорупциски истраги, е додаден на листата на барани лица на Министерството за внатрешни работи. Локалните руски медиуми објавија денеска дека името на Резник е додадено на листата на барани во текот на викендот.

Досега од руските власти не беа објавени детали за причините за ставањето на неговото име на списокот на барани криминалци, иако дел од руските медиуми пишуваат дека Резник се бара поради наводното „оправдување на нацизмот“.
Обвинението произлегува од неодредени објави на социјалните мрежи кои се појавија на профили за кои постои сомневање дека се поврзани со него, јавуваат руските медиуми.

Во 2013 година, Резник, кој потекнува од Ростовската област, беше осуден на 18 месеци затвор под обвинение за поткуп и јавно навредување на службен претставник на властите, по што доби уште 18 месеци за лажно претставување. Резник постојано тврдеше дека е невин и по издржувањето на затворската казна продолжи да работи како истражувачки новинар.

Тој вели дека против него се отворени вкупно седум кривични предмети каде што наводно жртви се обвинители, судии или полициски службеници. Тој, исто така, тврди дека во текот на изминатата година, против него и тројца негови колеги до полицијата и обвинителството биле поднесени 15 изјави од луѓе во Краснодарскиот регион.

Вчитај повеќе

XS
SM
MD
LG