Достапни линкови

Страхување од можен воен конфликт меѓу Иран и САД


Помпео: Иран одговорен за нападите врз танкерите
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:10 0:00

Помпео: Иран одговорен за нападите врз танкерите

Американскиот државен секретар Мајк изјави дека Соединетите држави процениле, врз основа на разузнавачките податоци и типот на оружје, дека Иран бил одговорен за вчерашните напади врз два танкера во Оманскиот Залив. Инцидентот веднаш предизвика зголемување на цените на нафтата, но и страхување од можна нова конфронтација меѓу Иран и САД.

Американскиот државен секретар Мајк Помпео изјави дека САД веруваат оти Иран е одговорен за нападите со кои биле оштетени два танкера за нафта во близина на Персискиот Залив.

Говорејќи на прес-конференција во Стејт департментот, Помпео рече дека проценката е заснована врз разузнавачки информации, употребеното оружје и нивото на експертиза, потребни за извршување на операцијата.

Според него, ниту една група која работи во областа нема ресурси и вештини за да дејствува со таков висок степен на софистицираност.

„Овие неиспровоцирани напади претставуваат јасна закана за меѓународниот мир и безбедност, бесрамен напад врз слободата на пловидбата и неприфатлива кампања на ескалацијата на тензиите од страна на Иран“.

Тој рече дека САД ќе ги бранат своите сили и интереси во регионот, но не даде никакви детали за какви било планови.

Вашингтон го обвини Техеран дека стои и зад сличните напади на 12-ти мај врз четири танкери во истата област, преку која поминува голем дел од нафтата во светот.

Генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш, истакнувајќи ја длабока загриженост за инцидентот додаде:

„Силно го осудувам нападот врз цивилни бродови. Мора да се утврдат фактите и да се појаснат обврските. Ако има нешто што светот не може да си го дозволи, тоа е голема конфронтација во регионот на Заливот“.

Тензиите меѓу Иран и САД, заедно со сојузниците, вклучувајќи ја и Саудиска Арабија, се зголемија откако американскиот претседател Доналд Трамп во минатата година се повлече од договорот меѓу Иран и глобалните сили кои имаат за цел да ги спречат нуклеарните амбиции на Техеран.

Вашингтон воведе санкции врз Иран.

Неодамна Трамп испрати носач на авиони и бомбардери на Блискиот исток, а како причина за тоа ги наведе разузнавачките извештаи за можни напади од страна на Иран.

  • 16x9 Image

    Гоце Атанасов

    Со новинарство започна да се занимава за време на студиите по новинарство во Скопје. Работел во Млад борец, Нова Македонија, Македонската радио телевизија, А1 телевизијата и во Дојче Веле, а во Радио Слободна Европа е од започнувањето на емитувањето на македонски јазик.

XS
SM
MD
LG