Достапни линкови

Тринаесет членки на ЕУ бараат датум за Северна Македонија и Албанија


Во заедничко соопштение министрите за надворешни работи на 13 земји - членки на ЕУ бараат во јуни Северна Македонија и Албанија да добијат датум за отпочнување на преговори со ЕУ. Според нив, од суштинско значење е да се обезбеди севкупен напредок во регионот.

Министрите за надворешни работи на Чешка, Естонија, Летонија, Литванија, Унгарија и Бугарија, како и на Италија, Малта, Австрија, Хрватска, Словенија, Полска и Словачка денеска во заедничко соопштение ги повикаа членовите на Европскиот совет да донесат одлука за отпочнување на преговорите со Северна Македонија и Албанија овој месец.

Воедно тие ја потврдуваат нивната континуирана поддршка за Западен Балкан, бидејќи, како што наведуваат, процесот на проширување на ЕУ има позитивна трансформативна моќ во регионот и претставува инвестиција во мирот и стабилноста во Европа. Според нив, од суштинско значење е да се обезбеди севкупен напредок во регионот.

„ЕУ треба да ја исполни својата недвосмислена определба за европската интеграција на Западен Балкан. Не постои „план Б“. Со оглед на важноста на нејзината одлука за иднината на сите држави и народи во Европа, ги повикуваме членовите на Советот да преземат далекусежни, храбри одлуки во јуни, со што ќе се промовира континуиран напредок во реформите во согласност со стандардите и вредностите на ЕУ, како и зајакната регионална соработка, помирување, добрососедски односи и клучна поддршка за неповратниот мир, стабилност и развој на регионот и нашиот континент. Пред Советот за општи прашања во јуни, апелираме до сите носители на одлуки во ЕУ да го задржат и консолидираат позитивниот импулс со отворање на пристапните преговори со Република Албанија и Република Северна Македонија“, се наведува во заедничкото соопштение.

Отпочнувањето на преговорите, како што се истакнува на крајот од соопштението, ќе им овозможи на двете земји уште повеќе да се фокусираат врз неопходните реформи, додека ЕУ ќе добие важна алатка за надгледување на нивниот индивидуален напредок.

Министрите порачуваат и дека тоа ќе послужи како важен мотивирачки фактор за целиот регион и ќе биде победа и за земјите и за ЕУ, а исто такаќе придонесе за зајакнување на отпорноста кон надворешни, штетни интереси од други актери, а ЕУ и натаму ќе остане водечки играч за позитивна регионална трансформација.

  • 16x9 Image

    Марија Митевска

    Новинарската кариера ја започна во 2008 година во А1 телевизија како репортер во информативната програма.  Родена е на 14.04 1984 година во Скопје. Од мај 2009-та работи како постојан дописник за Радио Слободна Европа од Скопје.

XS
SM
MD
LG